Özellikle son günlerde hakim olan karlı hava nedeniyle ısı kaybının artması evlerde alınabilir önlemleri bir kez daha gündeme getirdi.
XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği ısı yalıtımı sayesinde önlenebilir ısı kaybının başında da bina yalıtımı geliyor uyarısını yineledi.
XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, Türkiye enerjisinin yüzde 85’inin konutlarda ısınma ve soğutma olarak kullanıldığını belirterek soğuk hava nedeniyle kabarık gelen doğalgaz faturalarına en uygun çözümün ısı yalıtımı olacağını vurguladı.Eruslu, “Isı yalıtımı standartlara uygun ürünler doğru detaylarda doğru işçiliklerle uygulandığında en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Isınma için harcanan aylık ortalama 200 TL’lik yakıt faturası 100 TL’ye düşüyor. İstanbul’da 100 metrekarelik bir daire için kış sezonunda yalıtımsız bir binada yıllık ortalama 1.500 TL doğalgaz harcaması gerçekleşirken, bu rakam yalıtımlı bir binada 750 TL’ye düşüyor. Erzurum’da ise yine 100 metrekarelik bir dairede kış sezonunda ısınma için yapılan toplam doğalgaz harcaması yaklaşık olarak yalıtımsız bir binada 2.500 TL iken, yalıtımlı binada 1.250 TL ‘ye düşüyor ” dedi.
Her geçen yıl artan yıllık enerji talebinden söz eden Eruslu,enerji maliyetlerini düşürmenin ve cari açığı azaltabilmenin tek koşulunun yalıtım sisteminin yangınlaştırılmasından geçtiğini vurguladı.
Ayrıca Eruslu”Şu anda Türkiye’de 16 milyon bina yalıtımsız, bu da binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Bu binalar ısınabilmek için iki kat daha fazla harcama yapıyor. Yılda 10 milyar dolar enerji harcaması yalnızca bu yalıtımsız binaların kullandığı fazla enerjiden kaynaklanıyor” diyerek ısı yalıtımı konusunda ev sahiplerini uyardı.
Eruslu,ısı yalıtımı uygulaması ile hem doğalgaz hem elektrik faturalarında en az yüzde 50 tasarruf sağlanacağının altını çizdi.