Eğitmen, danışman, profesyonel koç, mobing uzmanı Çağlar Çabuk, kadının iş yaşamındaki yeri için açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de ve dünyada cinsiyet ayrımcılığına dayalı rakamlar kadınların iş yaşamında ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor.Dünya Ekonomik Forumu’nun cinsiyet eşitsizliği konusunda 2014 yılında açıkladığı raporda Türkiye 125’inci sırada yer alıyor. 2013’te 136 ülke arasında 120’nci olan Türkiye, 2014’te küresel cinsiyet uçurumu raporunda 5’inci sıraya geriledi.Aynı yıl kadınların eğitime katılımında ise Türkiye 105’nci sırada.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenecek “İş yaşamında, eğitimde, sanatta, siyasette daha çok kadın” panelinin konuşmacılarından biri olan Mobing Uzmanı Çağlar Çabuk, kadının iş yaşamındaki yerine dair kadın bedenine dayalı ayrımdan söz etti. Kadınlar evde, işte,eş, anne, iş kadını gibi bir çok sosyal rolü aynı anda üstleniyor. Ancak iş yaşamında kadın bedenini zekanın önüne koyan kurumlar var diyen Çabuk, kadını iş yaşamının tutmaya çalışan uygulamalardan bahsediyor. Ülkemizin her geçen gün artan şiddet grafiğine de dikkat çeken Çabuk,”Ülkemizin en korkunç gerçeklerinden birine, yani kadına yönelik şiddet örneklerine artık her gün tanık oluyoruz. Şiddeti sadece fiziksel veya cinsel olarak değerlendirmeyip işin içindeki psikolojik faktörleri de hesaba kattığımızda, kadınların, özellikle iş yaşamında cinsiyet temelli ayrımcılığa ve hatta mobinge maruz kaldıkları çalışma ortamlarında bulunduklarını net olarak söyleyebiliriz.”
Çabuk’un bu sorunlara çözümü ise “Cinsiyet eşitliğini sağlayacak, ayrımcılık karşıtı insan kaynakları ve yönetim politikalarını hayata geçirmek, 35 yaş üstü kadının istihdamını ve üretime katkısını destekleyecek ülke politikaları oluşturmak, işvereni bu yönde teşvik etmek ve hangi tür veya nitelikte olursa olsun şiddeti en ağır yaptırımlarla cezalandırmak.” şeklinde.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda “iş yaşamında, eğitimde, sanatta, siyasette daha çok kadın” konulu bir panel düzenlenecek. Panelin Moderatörlüğünü Liderlik, Profesyonel Koçluk Eğitmeni ve Mobing Uzmanı Çağlar Çabuk’un üstlenirken, Kader Genel Sekreteri Dr. Pelin Taşkıran, Öğretim Görevlisi, Mentör, Ressam ve Şair Nilgün Cön, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Ertaç ve Girişimci İşkadını Arzum Meleksoy da panelin diğer konuşmacıları olacak.