4B Akademi’nin kurucusu ve mobing uzmanı Çağlar Çabuk, çalışanları mutlu etmenin yolunun kendilerini rahat ve huzurlu hissedecekleri ofis ortamlarından geçtiğini belirtti.
Farklı coğrafyalarda farklı iş disiplinleri olsa da tek ortak noktanın çalışanların ofis ortamında evdeymiş gibi hissetmesinin verimi yükselteceği öngörülüyor.Günümüzde ise Y kuşağı olarak adlandırılan çalışan kitle, geniş alanlara sahip, sosyal aktivite içeren, eğlence ve spor imkanlarının bulunduğu ‘mutlu ofisler’ de mutlu oluyor.
Koçluk Platformu Derneği Başkanı ve 4B Akademi’nin kurucusu Çağlar Çabuk’a göre Google ve Microsoft gibi dünya devleri çalışanlarına ev rahatlığında çalışma ortamları sunduğu için daha yüksek verim alabiliyor.
Çabuk, “Google’ın çalışanları öğle molasında yüzüp, duşunu alıp tekrar işinin başına dönebiliyor. Kendisine değer verilen, yetenekleri önemsenen ve kendini geliştirmesine olanak sağlanan bir işyerinde çalışma isteği artar. Tabii işin içine yaratıcılığı destekleyen kültürel, sanatsal veya sportif aktivitelere dayalı motivasyon uygulamaları da eklenirse tüm bunlar hem çalışana, hem yöneticiye hem de kuruma artı değer olarak dönecektir. Günümüzün büyük bölümünü ofislerde geçiriyoruz ve ofiste eğlenmeden çok fazla zaman harcıyoruz” diyor.