İnşaat sektörünün yeni trendi yeşil çatı projesi ile bahçe keyfi yerden göğe yükseliyor.Büyüyen şehirler sonucu yok olan yeşil, gözlerden kayboldukça daha çok özleniyor.Türkiye’de de Onduline Avrasya’nın öncülüğünde 2003 yılından bu yana uygulanan yeşil çatılar, üzerinde her türlü bitki ve sebzenin yetiştirilmesine olanak sağlıyor.
Sürdürülebilirliğin ana ilke olarak benimsendiği inşaat sektöründe, özellikle Avrupa’da trend olan yeşil çatı projeleri Türkiye’de de ilgi görüyor.
Yeşil çatı projesinin Türkiye’deki öncüsü Onduline Avrasya Sürdürülebilir Büyüme Koordinatörü Ayşe Miray Şen: “Yeşil çatılar Türkiye için yeni bir kavram olsa da geçmişi Babil’in Asma Bahçeleri’ne kadar dayanıyor. Yapılaşma sonucu yok edilen yeşil alanların eğimli çatılar, teras çatılar ve otopark üzerlerinde yeniden kazanılması hedefi ile geliştirilen yeşil çatılar, doğal güzelliğinin yanı sıra bulunduğu ortamın oksijen miktarını artırarak havayı temizliyor. Örneğin İstanbul’da kişi başına 1,5 metrekarelik yeşil alan düştüğü ve şehirlerin yüzde 75’inin asfalt ve beton gibi geçirimsiz yüzeylerle kaplı olduğu göz önünde bulundurulduğunda yeşil çatıların önemi daha çok ortaya çıkıyor” dedi.
Kaçınılmaz olarak hızlı kentleşme sonucu büyüyen ekolojik dengesizlik, yeşil çatı projelerini zorunlu hale getiriyor. Yeşil çatı projesi hakkında açıklamalarına şöyle devam etti:“Konutlara hem estetik değer katan hem de sağlıklı bir yaşam alanı oluşturan yeşil çatılar, sel baskınları, hava kirliliği, kentlerin aşırı ısınma sorunu gibi iklimsel değişikliğe neden olan olayların azaltılmasına yardımcı oluyor. Isı, su ve ses yalıtımını da destekleyen yeşil çatılar aynı zamanda çatıdan drene edilmesi gereken su miktarında da yüzde 90’a kadar tasarruf sağlıyor. Tüm bu özellikleri ile Yeşil Bina adayı projelere de katkıda bulunan yeşil çatılar ülkemizde daha çok bir prestij unsuru olarak görüldüğü için genellikle alışveriş merkezleri gibi ticari yapılarda kullanılıyor. İlk yatırım maliyeti geleneksel çatılara göre biraz daha yüksek olsa da getirileri ile aradaki farkı amorti eden yeşil çatıların bu açıdan değerlendirildiğinde sadece büyük projeler için değil konutlar için de son derece avantajlı bir uygulama olduğu görülüyor”
Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlayan yeşil çatı sisteminin Avrupa’da 1970’li yıllardan bu yana yaygın bir uygulama olduğunu belirten Ayşe Miray Şen,Onduline Avrasya’nın, “Sistem Ondugreen” markası ile Türkiye’de bugüne kadar 500 bin metrekarelik yeşil çatı uygulaması yaparak 200 bin tonluk karbon salınımını önlediğini söyledi.
Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’nin ana sponsorluğunu üstlendiklerini belirten Şen:“Yeşil çatıların bilinirliğini artırmak, betonlaşma tehdidi ile karşı karşıya olan şehirler için yeşil çatıların önemini vurgulamak ve yeşil çatı sisteminin profesyonel bir ortamda tartışılmasını sağlamak amacıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’nin ana sponsorluğunu üstlendik. Sektör açısından son derece faydalı olacağını düşündüğümüz kongrede, dünyaca ünlü isimler yeşil çatılar ile ilgili tüm detayları ele alacak. Sektöründe öncü bir marka olarak tüm dünyada yeşil çatılarla ilgili en kapsamlı etkinlik olma özelliğini taşıyan 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’ni dönüşümün merkezi olan İstanbul’da ağırlamaktan son derece mutluyuz” diyerek sözlerini bitirdi.