Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), beton üretiminin 2016 Temmuz ayından bu yana ilk kez eşiğin üzerine çıkarak sektörü umutlandırdığı ancak güvenin yeterince sağlanamadığını duyurdu.

THBB, her ay düzenli olarak hazırladığı ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği “Hazır Beton Endeksi”nin 2017 Şubat Ayı Raporu’nu açıkladı. Hazır Beton Endeksi, Ocak ayına göre yüzde 0.6 artarak Şubat ayında 100.38 düzeyine yükseldi.

THBB, Hazır Beton Endeksi’yle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koydu. Aralık ayındaki dip değerinden sonra Faaliyet Endeksi’ndeki yükselmenin göze çarptığı şubat ayı raporunda, sektörün beklentisinin halen yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Rapor, Genel Hazır Beton Endeksi’nin 2016 15 Temmuz’dan bu yana ilk defa eşik değerinin üzerine çıkmasının hazır beton ve inşaat sektörlerindeki hareketlenmenin en net göstergesi olduğunu, ancak Hazır Beton Faaliyet ve Güven Endekslerinin eşik değerin altında olmasının sektördeki ivmenin yeterli olmadığını ortaya koydu.

Güven Endeksi sınırlı yükselişine devam etti

Şubat ayında sınırlı yükselişine devam eden Güven Endeksi yüzde 0.5 artış gösterdi. Ancak, Güven Endeksi’nin değeri, hazır beton sektöründe ekonomiye olan güvenin oldukça sınırlı olduğunu göstermeye devam etti.

Ankete katılanların yüzde 76’sı yeni yatırım yapmayı düşünmediğini belirtirken, yeni bir istihdamı düşünenlerin oranı yüzde 20’de kaldı. Ayrıca, istihdamda azalma yaşanacağını düşünenlerin oranının Ocak ayında yüzde 29 iken Şubat’ta yüzde 9’a gerilemesi Güven Endeksi’ndeki kısmi iyileşmeyi ortaya koydu.

Hazır Beton Endeksi Şubat Ayı Raporu sonuçları ile ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Aralık ayındaki dip değerinden sonra Faaliyet Endeksi’ndeki yükselmenin göze çarptığını ve sektörün beklentisinin halen yüksek olduğunu söyledi.

Yavuz Işık, 2017 yılı şubat ayı raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken endeksin eşik değerin üzerine çıkmasının, sektördeki hareketlenmenin göstergesi olduğuna dikkat çekti. Işık, Hazır Beton Faaliyet ve Güven Endekslerinin eşik değerin altında olmasının sektördeki ivmenin yeterli olmadığını ortaya koyduğunu dile getirerek şöyle dedi:

“Tüm endeks değerlerinde, geçen yılın aralık ayından sonra son iki aydır devam eden bir yükseliş görülmektedir. Bu durum, sektörün önümüzdeki 3 ayda inşaat sektörü yatırımlarında bir artış beklediğinin en net göstergesidir. Uygulamaya yeni konulan konut satışlarında KDV düzenlemesi, gayrimenkul sertifika uygulaması, alternatif finansman yöntemleri, kentsel dönüşümdeki yeni uygulamalar ve kamu yatırımlarının artması ile birlikte inşaat sektöründeki yükselme devam edecektir.”