2016’da yaşanan olumsuz gelişmelerden az hasarla çıkan Türkiye yeni yıla da aynı pozitif havayla giriyor. İnşaat sektöründe de 2016’dan çıkarılan derslerin gelecek yıla daha hazır olmayı sağladığı kaydediliyor

Özellikle iş dünyasının 2016’da oldukça sıkıntılı günler geçirdiğini kaydeden OP Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, sonrasını düşünerek adım atanların her zaman olduğu gibi sorunlu dönemlerde de kazançlı çıktığını anımsattı. Yeni yatırımlar yapmanın da durgunluk dönemlerini gidermek için önemli bir hamle olduğunu ifade eden Pala, “Özellikle iş dünyası, olumsuz durumlardan yükselerek çıkmak için yeni hamleler yapmak zorundadır. Ülkemiz son aylarda gerçekten çok sıkıntılı zamanlar yaşadı. Ancak bu durumu olumluya çevirmek hepimizin elinde” diye konuştu.

TÜRKİYE GÜÇLÜ ÜLKE
Geçen yıl 1 milyon 289 bin 320 konut satılmasına karşın, 2016’nın ilk 10 ayında 1 milyon 66 bin 85 konutun satıldığını anımsatan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, “Türkiye, bu yıl çok sayıda olumsuzluk yaşasa da, ne kadar güçlü bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdi. Birikimi olanlar da bu süreçte gayrimenkule yatırım yaparak, parasının değer kaybetmemesini sağladı. Elbette her zamanki gibi, sağlam, tecrübeli, olumsuzluklardan etkilenmeyecek kadar güçlü firmaların ürettiği projelere yatırım yapanların kazançlı çıktığı bir dönem oldu” dedi. İnşaat sektörü için genel anlamda 2016’nın durgun bir yıl olarak geçtiğini, ancak bu sürecin kaliteli projeleri daha fazla öne çıkardığını vurgulayan İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, 2017’den oldukça umutlu olduğunun altını çizdi. Özçelik, şunları söyledi: “Yatırımlarımızı da bu beklentiyle devam ettiriyoruz. Dövizin belli bir noktaya oturmasından sonra özellikle piyasadaki alıcı müşterilerimiz bir noktada karlarını realize edecektir. Türkiye’yi 2017’de, özellikle ilk çeyreğinden sonra daha stabil bir ekonomi beklediğini ümit ediyorum.”

DAHA FAZLA GÜVEN
Bu yılın kendileri için verimli bir yıl olduğunun altını çizen YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, “Bu yıl YP İnşaat’ın 20’nci yılını kutlama onuruna eriştik. Bu bizim için yüksek derecede motive edici oldu. Tabii genel itibariyle 2016 bir takım sıkıntıların yaşandığı bir yıldı. Ama umuyorum ki, 2017 yılında bu sıkıntılar geçecek ve ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe iyi yatırımlar hayata geçmeye devam edecek. Alıcıların da sektöre daha fazla güven duyacağına, memleketimizin daha iyi bir noktaya geleceğine yürekten inanıyorum. 2017 yılının herkes için umut ve mutluluk dolu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

ARSANIN YILDIZI 2017’DE DE YÜKSELECEK
Gayri menkulü n 2016’da yatırımcısına ciddi kazanç sağladığının altını çizen Onursal Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, özellikle parasını dövizde bekletenlerin yatırımlarını gayrimenkule çevirmesinin en karlı olduğu dönemlerden birinin yaşandığını kaydetti. Öngün, “Yalnızca konut değil, arsaya yapılan yatırım yapanlar da bu yıl oldukça karlı çıktı. Kentlerin büyümesine paralel daha çok öne çıkmaya başlayan arsa yatırımları, konut projelerinin artışıyla çok daha kazançlı olmaya başladı. Önümüzdeki dönemde de yine arsa yatırımlarının çok daha öne çıkacağını, şehir merkezlerinin gelişmesiyle arsa alıp kenara atanların ise yakın gelecekte büyük kazançlar sağlayacağını söylemek mümkün” ifadelerini kullandı.

GELECEK YIL ÇOK DAHA İYİ OLACAK
BEKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Karahasanoğlu, 2016’daki tüm olumsuzluklara, hemen her gün yaşanan olağanüstü gündemlere karşın 30 yıllık firmalarının en büyük yatırımlarına başlamış olduklarının altını çizdi. Karahasanoğlu, “Aslında bu ülke işadamının kararlılığı, ülkesine ve milletine gösterdiği güvenin küçük bir örneğidir diyebilirim. Ülkemizde sıradan bir günde artık bize göre sıradan bir gündem, Avrupa’nın çok sayıda ülkesinde meydana gelse belki de aylarca kendilerine gelemezler. İşte bu dinamizmi arkamıza alarak 2017’de de yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Sabah