Perakendeciliği bayilere bırakma kararı alan İnoksan, gelecek dönemde kendisi için sadece lokomotif olan ürünleri üreteceği müstakil fabrikalar kuracak.
BURSA – Endüstriyel mutfak üreticisi İnoksan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, 2013 yılı itibariyle strateji değiştirerek perakendeciliği bayilere bırakma kararı aldıklarını, bu doğrultuda Bursa merkez dışındaki mağazalarını kapatarak, bayi sayısını 40’a çıkardıklarını söyledi. Bu yapılanmanın çok güzel bir etki yarattığını ve olumlu dönüşler almaya başladıklarını belirten Varlık, “Bilmediğimiz pazarlardan bile pay alır hale geldik. Tamamen proje odaklı çalışmaya başladık. 5 yıldızlı oteller, askeri tesisler, hastaneler, eğitim kurumları, üniversiteler gibi büyük projelere girdik. Böylece kârlılıktan tanıtıma her alanda olumlu sonuçlar aldık. Yurtdışında da proje işlerine ağırlık vermeye başladık. İnoksan’ın asıl işi zaten proje uzmanlığı yani müteahhitlik. A’dan Z’ye tesis kurmak” şeklinde konuştu.

2014’te bir önceki yıla göre yüzde 15 büyüdü

2014 yılını hedeflerin üzerinde bir seviyede tamamladıklarına işaret eden Varlık, kârlı projelere yoğunlaştıkları için başarılı olduklarını ve yüzde 15 büyüdüklerini aktardı. Üretimin yüzde 35’ini ihraç ettikleri bilgisini veren Varlık, “İhracatta da döviz kurundaki artıştan dolayı kârlılığımız arttı. Yurtdışı pazarına ayrı bir önem veriyoruz. Eskiden her yere gidiyorduk. Şimdi etkin olabileceğimiz pazarlara odaklanarak hareket ediyoruz. Sonuç almayacağımız yerlerde zaman kaybetmiyoruz. Özellikle Türk Cumhuriyetleri, Arap ve Kuzey Afrika ülkelerinde varız. Brezilya ve Amerika’da da yoğunuz ancak yasal standartlar sebebiyle geri dönüşler hemen olmuyor. Hem masrafl ı hem de emek isteyen pazarlar. Pakistan, Hindistan gibi Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, Singapur ve Vietnam gibi Uzakdoğu ülkelerine de ihracat yapıyoruz. Çalışmadığımız marka yok, diyebilirim. Hilton’dan Sheraton’a kadar tüm zincir otellerde varız. Tabii ki bu noktaya gelmek kolay olmadı, yıllar aldı. Bugün gelinen noktada 5 kıtaya ihracat yapıyoruz. Yurtdışı bayi sayımız ise 45” diye konuştu. 2015 öngörülerini de paylaşan Varlık, İnoksan olarak iç pazarla ilgili bir endişelerinin olmadığını ve yüzde 15 civarında bir büyüme hedefl ediklerini aktardı.

İleriye dönük yatırım hedefleri hakkında bilgi veren Varlık, önümüzdeki yıl itibariyle lokomotif ürünlerini mevcut tesisten ayırarak müstakil fabrikalarda üretmek istediklerini vurguladı. “Bulaşık yıkama makinesi fabrikası, fırın fabrikası gibi. Mutfağın içinden çıkarıp sadece o ürünü üreten fabrika haline gelmek istiyoruz” diyen Varlık, “Dünyada da böyle zaten. Pazar büyüklüğüyle ilgili bir durum. Böylece fırın ve bulaşık yıkama makinesinde seri üretime geçeceğiz. Şu an sadece endüstriye yönelik üretim yapıyoruz. Bağımsız fabrikalar kurulduktan sonra ev tipi üretimi de gündemimize alabiliriz” açıklamasını yaptı.

Japon sermayesiyle kurulmuş olan Danimarkalı Gram Commertial firması ile Gemlik Serbest Bölge’de buzdolabı üretmek için firma kurduklarını aktaran Varlık, zaman içinde planlarda değişiklik olduğunu ve iki ana firma arasında ortaklığın da gündeme geldiğini söyledi. Masaya oturmak için yıl sonunu beklediklerini belirten Varlık, “2013’ten bu yana büyümemiz sürüyor. 2015’te bu büyümeyi daha da ivmelendirerek ortaklık için güçlü bir şekilde masaya oturmak istiyoruz. Bu ortaklıktan beklentimiz Japon markasını yanına alarak bambaşka bir İnoksan’ın dünyaya hızla yayılması. Bu hem ülkemiz hem de firmamız için çok güzel olur” dedi.

Ar-Ge merkezi kimliği için çalışmalara başladı

Sektörün lokomotifi ve örnek firması olarak yeniliklere ağırlık verdiklerinin altını çizen Varlık, özellikle son iki yıldır Ar-Ge anlamında güzel çalışmalara imza attıklarını, yeni ürünlerini fuarlarda sergileyerek başarılı sonuçlar elde ettiklerini vurguladı. Ar-Ge merkezi kimliğine kavuşmak için harekete geçtiklerine dikkati çeken Varlık, “Bu kararımızda Ar-Ge merkezi olmak isteyen firmalarda aranan 50 çalışan sayısının 30’a indirilmesi de etkili oldu. Normalde Ar-Ge ekibimiz 15-16 kişi civarında. Bu sayıyı yasal sınır olan 30’a çıkardığımızda çok daha başarılı işlere imza atacağımız inancındayız. Bu doğrultuda sürekli iyileştirmeler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Turquality desteğinden faydalanan firmalardan biri olduklarına değinen Varlık, yurtdışında mağaza açma, reklam, tanıtım gibi her alanda çok avantajlı destekler veren devleti bu proje dolayısıyla takdir ettiğini söyledi. “Yeter ki Türk malı satılsın, dünyada markalarımız çoğalsın isteniyor” diyen Varlık, Turquality kapsamında bugüne kadar desteklenen firma sayısının 150’li rakamlara ulaştığını ve 2023 yılı hedefine de ancak bu şekilde ulaşılabileceğini kaydetti. İnoksan olarak marka desteği aldıkları Turquality’de 4 yılı tamamladıklarını aktaran Varlık, şimdi ki hedeflerinin bir üst kategoriye geçmek olduğunu ve bu doğrultuda başvuru yapmaya hazırlandıklarını bildirdi.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi alan tek firma

Ocak ayında Türk Standartları Enstitüsü uzmanları tarafından yapılan yönetim sistemleri denetimlerinden başarıyla geçen İnoksan’ın ISO 9001 Kalite Yönetim, OHSAS 18001 İş Sağlığı Güvenliği ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri’ni entegre ettiğini vurgulayan Varlık, sözlerine şöyle devam etti: “Üç belgeyi bir arada alan sektördeki tek firmayız. 35 yıldır ödün vermeden benimsediğimiz kurumsal değerler, bizi, sektörün lokomotifi, değişime açık ve katılımcı firması yaptı. Kaliteli ürün ve kaliteli hizmet anlayışımız, İnoksan’ı her zaman ileriye taşıdı. Bir çalışmaya imza atarken öncelikle kendimizi müşterimizin yerine koyarız. Dolayısıyla da kaliteden ödün vermeden, yenilikçi ürünlere imza atarız. Yaptığımız işlerde hep ‘en iyi’ olmak için çalışırız. Şimdi yönetim sistemleri anlamında 3’ü bir arada belgeli tek şirketiz. Bu alanda da sektörümüze örnek ve öncü olacak çalışmaları hayata geçirmekten dolayı mutluyuz.”

Sektörde dönüm noktası olan projelere imza attı

İnoksan, sektörde birçok projeye imza attı. 1985’te ilk patates soyma makinesini üreten fi rma, 1986’da Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek, bulaşık yıkama makinesi, kuzine ve pasta-börek fırınına TSE belgesi aldı. 25. yılında tüm cihazlarının Avrupa normlarına uygunluğunu belgeleyerek, uluslararası büyük anahtar teslimi projelerde de adını duyurmaya başlayan İnoksan, 2007’de Avrupa için High Quality servis sistemleri üretimine başladı. 2008’de de 17. Ulusal Kalite Kongresi’nde EFQM Mükemmellikte 5 Yıldız Belgesi’ni aldı. Türkiye’de bir ilk olan paletli bulaşık yıkama makinesi üretimi de aynı yıl İnoksan tarafından yapıldı. 2012’de Türkiye’de yine bir ilk olan gazlı kombi fırını üreten İnoksan, bugün gelinen noktada 20 bin metrekare kapalı alanda 375 çalışan ile faaliyetlerine devam ediyor.