İngiltere’de önceki yıllarda ünlü ve zenginlerin daha az vergi ödemek için servetlerini vergi cennetine kaçırdığı pek çok kez haber olmuştu. İngiliz ünlülerin başı yine vergilerle dertte. Bu kez milyonlarca sterlin değerinde malikânelere sahip olan bazı ünlü isimlerin, vergiler nedeniyle evlerinin değerinin düştüğü ve ‘mağdur’olduğu belirtiliyor.

Damga vergisinin oldukça yüksek olduğu ülkede, 11 milyon sterline (47 milyon TL) ev alan biri, 1.2 milyon sterlin damga vergisi ödemek zorunda kalıyor. Ev sahibi olan kişinin ikinci bir evinin olması durumunda ise verdiği vergi 1.5 milyon sterline çıkıyor. Verginin bu kadar yüksek olması da birden fazla evi olan ünlülerin zarar etmesine neden oluyor. Çünkü alıcılar artan damga vergisi ücretini satıcıya ödetmek istiyor; bunun sonucu olarak da lüks malikanelerin fiyatları gerçek değerlerinin altında satışa çıkıyor.

2 MİLYON STERLİN KAYBEDECEK VAR

Vergilerden zarara uğrayan ünlüler arasında: 17.5 milyon sterlin değerindeki evi 15 milyona düşen aktör Tom Contiirin yanı sıra 15.5 milyon sterlin değerindeki evi 14 milyon sterüne düşen Grinin 50 Tonu filminin yönetmeni Sam Taylor Johnson da var. Şarkıcı Robbie Wilhams’m 8 milyon sterlin paha biçilen evi damga vergisi uygulamasıyla 7.5 milyon sterlinden 5.5 milyon sterline geriledi. Dağılan İngiliz müzik grubu Oasis’in lideri Noel Gallagher da vergilerden dolayı 13.5 milyon sterlin değerindeki evini satmak isterse 2 milyon sterlin kaybedecek

Habertürk