İstanbul’un varlıklı iki ailesi arasında 1925’te gayrimenkul ticareti yapıldı. Bu ticarete göre Levi Ailesi, Dimitri Ailesi’ne; İstanbul ve İzmir’de bulunan, biri iş hanı olmak üzere üç gayrimenkulü kiralama usulü ile devretti.

Tarafların yaptığı sözleşme ve imzaladıkları senede göre ise hesap kapatma tarihi 3 Şubat 2015 olarak belirlendi. Satışı yapan Nesim Levi’nin Londra’da yaşayan üçüncü kuşaktan torunları ödemenin süresi dolduktan sonra söz konusu senedi İstanbul’da icraya koydu; borçlu taraf adına kayıtlı varlıkların izi sürüldü. ‘Tarihi’ alacak ile ilgili ise ortaya ilginç bir hikâye çıktı.

Dimitri ve Levi Ailesi İstanbul’un iki varlıklı Yahudi Ailesiydi. İki aile arasında yoğun bir ticaret söz konusuydu. Anılan ticaret, İstanbul’un yanı sıra Londra’da da zaman zaman söz konusu oldu. Taraflar arasında 3 Şubat 1925 yılında imzalanan kambiyo senedi ve sözleşme, 91 yıl sonra ilginç bir hikâyeye konu oldu.

İstanbul İcra Müdürlüğü ve İcra Hukuk Mahkemesi’nde bulunan dosyalarda edinilen bilgilere göre 3 Şubat 1925 günü, 1871 doğumlu Ağrafi Dimitri ile 1850 doğumlu Nesim Levi arasında kapsamlı bir sözleşme hazırlandı. Sözleşme doğrultusunda taraflar bir senet imza altına alındı.

BİRİ HAN ÜÇ GAYRİMENKUL

Senede göre Levi tarafı Dimitri’ye İstanbul’da biri han olmak üzere iki gayrimenkul, İzmir’de ise bir gayrimenkul verdi. Buradaki usul kiralama yöntemiydi. Senede göre borçlu tarafın ödemesi gereken tutar 700 bin dolardı. Bu paraya yıllık yüzde 15 faiz uygulanacaktı. Hesap kapatma tarihi ise 2 Şubat 2015 olarak belirlendi. Bir başka ifade ile bu tarihte taraflar arasındaki borç-alacak ilişkisi sona ermiş olacaktı. Senette, anlaşmazlık durumunda İstanbul’daki mahkemelerin yetkili olacağı ibaresi yer aldı. Sözleşme tarafların mirasçılarını da kapsayacak şekilde düzenlendi.

ÜÇÜNCÜ KUŞAK LONDRA’DA

Ağrafi Dimitri’ in mirasçılarının şimdi nerede olduğu bilinmiyor. Nesim Levi’nin üçüncü kuşağı oluşturan torunları ise Londra’da yaşıyor. Ailenin otomotiv sektöründe faaliyet gösterdiği öğrenildi. Levi’nin torunları senede ilişkin ödeme tarihi yaklaştığı süreçte arayışa girdi. Aile, İstanbul’da yaşayan bir finansman danışmanı ile temasa geçti. Bu konuda, Türkiye’den bir isim, alacağın takibi için yetkilendirildi.

SENET İÇİN İCRA TAKİBİ

Yetkiyi alan isimler öncelikle borçlu tarafların izini sürdü. İsimler belirlendi. Daha sonra ilk işlem yapıldı. Buna göre İstanbul İcra Müdürlüğü nezdinde, borçlu olarak görülen isimlere karşı geçtiğimiz 7 Haziran’da icra takibi başlatıldı. Borçlu olarak yer alan isimler arasında senedi cirolayan Ağrafi Dimitri ve torunu Eliya Mayo da yer aldı. İcra müdürlüğünün yaptığı hesaplamalara göre 700 bin dolarlık borç ise gelinen aşamada 11 milyon dolara yakın bir tutar olarak hesaplandı.

OTOPARK OLARAK KULLANILIYOR

İcra müdürlüğünün yaptığı araştırma sonucuna göre borçlu olan isimlerden birine ait İzmir’de bulunan bir arsanın otopark olarak kullanıldığı belirlendi. Söz konusu mülkün kirasını İzmir Defterdarlığı alıyor. İcra Müdürlüğü, İzmir Defterdarlığı’na ödeme emri gönderdi. İzmir Defterdarlığı ise, İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava ‘Borçlu biz değiliz’ diyerek takibe itiraz etti. Alacaklı taraf ise yaptığı araştırmalar sonrası elde ettiği bilgilere göre Temmuz ayında yeni bir icra takibi daha yaptı.

ATAŞEHİR’DE DE DEĞERLİ ARSA ÇIKTI

Bu kez Ağrafi Dimitri adına kayıtlı varlıkların izi sürüldü. Yapılan araştırmalara göre bu kişiye ait Ataşehir’de bir gayrimenkulün olduğu anlaşıldı. İcra Müdürlüğü, Ataşehir Tapu Müdürlüğü’ne yazı yazarak, ilgili kişiye ilişkin kayıtları istedi. Tapu Müdürlüğü, İcra dairesine 31 Ekim günü yanıt verdi. Buna göre Ağrafi’nin de hissedarı olduğu parselin büyüklüğü 19 bin 629 metrekare. Bu arsanın 4 bin 907 metrekaresini 9 Ocak 2012’de Acıbadem Üniversitesi’nin aldığı belirtildi.

BORÇLUNUN HİSSESİ DE SATILDI

Yazının devamında, kalan 14 bin 722 metrekarelik kısmi ile ilgili sırası ile iki bilgi yer aldı. Buna göre Maliye Hazinesi’nin denetiminde olan söz konusu arsa da 3 Nisan 2013’te 49 yıllığına Acıbadem Üniversitesi’ne devredildi. Yazıda yer alan tapuya dair ikinci bilgi ise, 14 bin 722 metrekarelik arsanın Acıbadem Üniversitesi’ne satıldığı yönünde. Anılan arsanın satış bedeli ise 30 milyon 731 bin TL olarak geçti. Yazıda, ödemenin ise taksitler halinde yapılacağı bilgisi yer aldı. Hali hazırda icra takibi yapılan Ağrafi Dimitri’ye ait hissenin de icra takibinden 13 gün önce satıldı.

İcra takibinden kısa süre önce yapılan tapu devrinin ‘kuşkulu’ olduğunu iddia eden Levi Ailesi’nin İstanbul’daki temsilciler ise şimdi; bir yanda tapu iptal davası açmaya bir yandan da Maliye Hazinesi’ne ödeme emri göndermeye hazırlanıyor.

Dinçer Gökçe/Hürriyet