Ziraat Finans Grubu’na katılan Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ faaliyete geçti. Ziraat Bankası’nın uluslararası İstanbul Finans Merkezi’nde hayata geçirilecek ‘Ziraat Finans Kuleleri’ çalışmalarına da başladı

Ziraat Finans Grubu’na katılan Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin kuruluş çalışmaları tamamlanarak, faaliyetlerine başladı. 1.3 milyar lira ödenmiş sermayesi bulunan şirket, varlık yapısı içinde Uluslararası İstanbul Finans Merkezi (İFM) içinde yer alan ‘Ziraat Finans Grubu Kuleleri Projesi’ başta olmak üzere önemli gayrimenkul projelerini barındıracağı ifade edildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Genel Müdürü Yakup Demirci, şirketin Türkiye’de gayrimenkul yatırım ortaklığı sektörünü büyütmek gibi öncelikli hedeflerle yola çıktığını dile getirdi. Demirci, “Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının verimliliğini artırmak, getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere ve gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapmak, bu projeler aracılığıyla yapı endüstrisinin gelişimine katkı sağlamak ve portföyündeki gayrimenkullerden kira geliri ve gayrimenkul alım satım kazancı elde etmek hedefleriyle faaliyetlerine başlayan Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hissedarları için değer oluşturacak” dedi.
27 bin metrekare

Ziraat GYO’nun, İFM projesinin yanı sıra Ziraat Finans Grubu’na ve yatırımcılarına ‘katma değer oluşturacak’ projeler hayata geçirmek üzere çalışmalar gerçekleştireceği belirtildi. Genel Müdür Yakup Demirci “Öncelikle ülkemizin en önemli projelerinden biri olan Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’nde, Ziraat Bankası’nın sahip olduğu yaklaşık 27 bin metrekarelik bir alan üzerinde yaklaşık 430 bin metrekarelik inşaat hacmini hayata geçirmek üzere Ziraat Finans Kuleleri çalışmalarına başlıyoruz. Sektörün önde gelen GYO’larından biri olma hedef ve stratejisi ile kurulan Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. bu proje ile Uluslararası İstanbul Finans Merkezine de büyük katkı sağlayacak. Bu girişim ile Ziraat Finans Grubu’nun finansal çözüm sunma kabiliyetinin artmasına katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.

İFM’de çalışmalar hızlanıyor

3 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerinde yer alacak İstanbul Finans Merkezi’ne ilk kazma 2014 yılında vurulmuştu. Projenin tüm altyapı işlerini üstlenen Ağaoğlu tarafından daha önce hafriyat, ortak alan-altyapı, ulaşım yolları, kapalı ve açık otoparklar gibi alanların tamamlandığı açıklanmıştı. Diğer firmalar da kendi alanlarında çalışmaya başlarken, Başbakan Yıldırım, SPK ile BDDK binalarının temel atma töreninde, Merkez Bankası başta olmak üzere tüm kamu bankalarına çağrı yaparak, “Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank başta olmak üzere bütün bankalarımız bir an önce gelsin, burada temeli atsınlar. Finans merkezi demek hepsinin bir araya gelerek güçlerini birleştirmeleri demek. Aksi halde birer birer gelirseniz ne olacak? Zaman kaybı olacak. Zaman kaybı olunca da istediğimiz hızda projeler gerçekleşmeyecek” ifadelerini kullanmıştı. 2018 yılında büyük bir kısmı tamamlanması beklenen projenin tamamının ise 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Milliyet