Rusya’da önemli projelere imza atan IC İçtaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, Türk iş dünyasının Türkiye’ye uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Çeçen, “Yetenekli işgücümüzle Rusya’daki öncü rolümüzü tekrar üstleneceğiz” dedi.

İtalyan Astaldi ortak girişimi ICA ile Rusya’daki projelerini tamamlayan ve Moskova – St. Petersburg M11 Otoyolu Projesi için çalışmalarını sürdüren IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, Rusya’nın Türk vatandaşlarına ve şirketlerine yönelik kısıtlamaları kaldırmasının ardından bir açıklama yaptı.

Çeçen, Türk şirketlerinin Rusya’daki projelerde tekrar öncü rolünü üstleneceğini söyledi; “Türk hükümetinin yoğun temasları neticesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kısıtlama iptali kararnamesi; Türkiye ekonomisinin yanı sıra, önemli bir pazar olan Rusya’da bizler için de önemli sonuçlar getirecektir” dedi.

IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu durum, Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketleri tarafından umutla beklenen bir gelişmeydi. İptal kararnamesi Türk firmaları için hem ileriye dönük yatırımlar, hem de projeler adına çok büyük önem taşıyor. Çünkü, Türk firmaları Rusya’da önemli projeler gerçekleştiriyor ve talip oldukları birçok yeni proje de mevcut. Bu projelere talip olurken, elbette en önemli kaynağımız Türkiye’de sahip olduğumuz yetenekli iş gücü. Bu işgücü bizi hem rekabetçilikte, hem kalitede diğer birçok firmanın önüne taşıyor. Önümüzde birçok önemli proje var. Türk şirketleri bu projelerde tekrar öncü rolünü üstlenecek. Bu da, birçok Türk işçisinin ve malzemesinin Rusya’ya girişiyle gerçekleşecektir.”

IC İçtaş İnşaat’ın Rusya yatırımları

İtalyan Astaldi firmasıyla kurduğu ortak girişim olan ICA ile Rusya’da St. Petersburg Pulkovo Havalimanı ve St. Petersburg Yüksek Hızlı Batı Çevre Yolu projelerini tamamlayan IC İçtaş İnşaat, şu sıralarda 2018 FIFA Dünya Kupası hazırlıkları için büyük önem taşıyan Moskova – St. Petersburg M11 Otoyolu Projesi için çalışmalarını sürdürüyor.