İDO’nun iç hat seferlerini durdurma kararından geri atarak seferleri sürdüreceğini açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Uysal, “Benzer şey tekrar olursa biz Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşımızı yolda bırakmayız”

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İDO’nun iç hat seferlerini iptal etmekten vazgeçmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İDO SEFERLERİ DURDURMAKTAN VAZGEÇTİ

“VATANDAŞIMIZI YOLDA BIRAKMAYIZ”

İDO’nun iç hat seferlerini iptal etmekten vazgeçmesi ile ilgili konuşarak, ” Şirket yetkililerine teşekkür ediyorum. Benzer şey tekrar olursa, biz Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşımızı yolda bırakmayız. Şirket aksaklıklar ortaya çıkarırsa gereğini yaparız.İstanbullulara hayırlı olsu ” dedi Mevlüt Uysal, “Büyükşehir Belediyesi olarak kalıcı olarak kamu hizmetini devam ettireceğiz. Şirket ne zamana kadar devam ederse eder. Aksattığı anda devreye gireriz. Şirket eğer geçici bir süre bunu bu şekilde başlattıysa ne zaman tekrar fren yaptı o zaman Büyükşehir devreye girer. Vatandaşımız hiç tedirgin olmasın,hiç rahatsız olmasın. Biz gereğini yaparız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Süleymaniye yenileme alanı proje temel atma törenine katıldı. Tören sonunda basın mensuplarına İDO’nun iç hat seferlerini iptal etmekten vazgeçmesi ile ilgili konuşarak; Şirket aksaklıklar ortaya çıkarırsa gereğini yaparız. Şuanda da hazır halde bekliyorduk” dedi. İDO’nun aldığı kararı değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,”Çözüm süreci deyince çok büyük bir problem olarak adlandı ama ortada büyük bir problem yok. Nihayetinde Büyükşehir bir özelleştirme yaptı ama yapılan iş aynı zamanda bir kamu hizmeti. İDO şirket yetkililerinden böyle bir açıklama gelince,biz demiştik ki vatandaşımızı mağdur etmeyiz tedbirimizi aldık. Gerekli hazırlığı yaptık. Feribotlarımızı iskelelerde hazır hale getirdik. Bu arada da şirketle görüşmeleri yaptık. Şirket yetkilileri de bir değerlendirme yaptılar. Dediler ki: “Biz bu kararımızdan geri dönüyoruz. Tekrar seferlerimiz devam edecek diyoruz” dediler. Tabi hem görüşmelerimizi etkili olduğunu düşüyorum. Hem de şirketin bir gerekçesi olarak yakıt fiyatlarının çok yükselmesi. İnanıyorum ki yakıt fiyatlarındaki o düşüş, dövizde ki düşüş, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu düşüyorum” ifadelerini kullandı.