Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından oluşturulan müzeyle Hatay’da tarımsal kültürel mirasın tarih içerisindeki seyri anlatılıyor.

Hatay’da tarımsal kültürel mirasın tarih içerisindeki seyrini anlatmak amacıyla tematik tarım müzesi açıldı. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından Turizmin Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında kabul edilen ve Hatay Valiliği ile Reyhanlı Belediyesi’nin destekleriyle oluşturulan tematik tarım müzesini Vali Ercan Topaca açtı.

BAŞARILI BİR PROJE
Müzede sergilenen malzemelerin tarımda üretimde nereden nereye geldiğimizi çocuklara en iyi anlatacak bir ortamın oluşturulmak istendiğine dikkat çeken Vali Topaca, “Oldukça da başarılı bence. Dolayısı ile hem vatandaşlarımız, bu işle iştigal edenler, hem yeni nesil çocuklarımız ve gençlerimiz, gelip burayı görmek suretiyle tarımda ülkemizin nereden nereye geldiğini görebilirler” dedi.

156 OBJE SERGİLENİYOR
Antakya’nın Gündüz Caddesi üzerinde bulunan ve daha önce polis karakolu ve lojman olarak kullanılan 445 metrekarelik binanın restore edilerek müze binasına dönüştürüldüğü tematik tarım müzesinde 20. yüzyılın başlarından beri kullanılan tarım alet ve makineleri sergileniyor. 1 adet kapalı 4 adet de açık sergi salonu bulunan tematik tarım müzesinde çiftçiler tarafından müzeye bağışlanan 223 adet alet ve ekipmandan, bakım ve onarımı yapılan 156 adet eser sergileniyor.

Sabah