Halkalı Kapıkule demiryolu hattı projesinin ÇED raporu onaylandı ve 10 gün boyunca halkın görüşüne açıldı. Görüşler için Bakanlığa ya da İstanbul İl Müdürlükleri’ne müracaat edilebiliyor…

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı projesi için hazırlanan ÇED raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu ve nihai kabul edildi.

Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde ve Çevre ve Şehircilik Bakalnlığı’nda 10 gün halkın görüşüne açıldı.

Halkın görüşleri ışığında Bakanlık, rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanması, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Halk görüş ve öneriler için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edebilir.

3 yılda tamamlanması planlanan Halkalı Kapıkule demiryolu hattı 11 istasyondan meydana gelitor. Halkalı, Ispartakule, Çatalca, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa, Edirne, Kapıkule rotasında ilerleyecek olan hattın 73 kilometrelik kısmı İstanbul’da, 40 kilometrelik kısmı Tekirdağ’da, 62 kilometrelik kısmı Kırklareli’de ve 54 kilometrelik kısmı Edirne’de yer alıyor.

Maide KARADAĞ/Emlakmetrekare.com