Maliye Bakanlığı tarafından Kasım 2018 döneminden itibaren başlatılan uygulama ile aylık kira geliri 500 TL ve üzerinde olanlar için kira tahsilatlarını banka veya posta ve telgraf teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle almak zorunluluğu getirilmişti.

Bakanlık tarafından getirilen kira belgelendirme zorunluluğuyla 50 TL olan kira gelirleri dahil bankaya yatırılacak.

İlk Düzenleme Daha Adil Hale Getirildi
Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin vergiye tabi olduğu şeklinde yeni düzenleme yürürlüğe girdi. TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun bu uygulamayla günlük kiralıklar başta olmak üzere kısa süreli kiralamaların da vergiye tabi olacağını belirterek, böylelikle ilk düzenlemenin şimdi çok daha adil bir hale getirildiğini söyledi.

Hastane, Okul, Kamu Kurumlarının Yoğun Olduğu Lokasyonlar Denetlenmeli
Hakan Erilkun; özellikle büyükşehirlerde günlük kiralıklar başta olmak üzere kısa süreli kiralamaların çok yoğun şekilde görüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi: “Çoğu zaman kişiler uzun vadeli kiraya vermek yerine günlük kiraya vererek aylık kiranın çok daha üzerinde gelir elde ediyor. Bu kişiler günlük kiralamada vergi ödemedikleri için adaletsiz bir durum oluşuyordu. Yeni uygulama ile kira geliri her durumda vergiye tabi olacağı için tüm taşlar yerine oturmuş olacak. TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, özellikle hastane, okul, kamu kurumları gibi yerlerin yoğun olduğu lokasyonlardaki bu tür kiralamaların sıklıkla denetlenmesi gerektiğinin altını çiziyor.