Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, “Bir taraftan altyapıyı yapacağız, bir taraftan da yıkılan evleri… Yeşil alanları, okulları, sosyal donatıları, spor alanları ile bir seneye kalmadan buraları ihya edeceğiz” dedi..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Güneydoğu illerinin yeniden inşa sürecinin en hızlı biçimde tamamlanacağını söyledi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Mardin’de açıklamalarda bulunan Özhaseki, “Bir taraftan altyapıyı yapacağız, bir taraftan da yıkılan evleri yapmaya başlayacağız. Yeşil alanları, okulları, sosyal donatıları, spor alanları ile Allah nasip ederse bir seneye kalmadan her şeyi olduğu gibi yeniden yapacağız ve ihya edeceğiz” dedi.

Özhaseki, çalışmaları bir defa daha gözden geçirdiklerini dile getirerek, şunları söyledi: “Olmasını istemediğimiz acı olaylar yaşandı geçmişte. Allah bir daha, kardeşliğimize, birliğimize zarar verecek kötü gün göstermesin. Bu olay yaşandıktan sonra yapılması gereken, devletin burada yaraları sarması, mağdur olan vatandaşların sıkıntısını gidermesidir. Yaşanan çatışmalarda 6 bin 182 ağır hasarlı ve yıkık bina var. Bunun dışında az hasarlılar var. Altyapısı zaten çok iyi olmayan bir ortam var. Birçok belediye başkanı burada hizmet etmeyi, şehrin alt ve üstyapısını iyileştirmeyi düşünmemişler. Başka türlü çalışmış kafaları. Yıllardır belediye başkanlığı yaptım. Görev yaptığım şehirde hiç altyapı yokken, suyundan, kanalından başlayarak yerin üstünde ne kadar iş varsa Paris’ten farkı kalmayacak şekilde bitti. Şimdi burası için de o dönem geldi. Önümüzdeki günlerde çok kısa süre içerisinde bütün bu evlere, altyapıya başlayacağız.”

Milliyet