Suyabatmaz Demirel Mimarlık tarafından Mar Yapı için tasarlanan G Yoo projesi Güneşli’de yükselmeye devam ediyor. Projede konut bloklarını doğal yoldan aydınlatmak için gün ışığını maksimize etmek ön planda tutuldu.
Mimar Arif Suyabatmaz ve Mimar Hakan Demirel tarafından tasarlanan proje üçgen plan şemasında ve iki prizmatik kule halinde tasarlandı.
Pojenin üçgen plan şeması, zor gibi algılansa da avantaja dönüştürülmüş ve daha yaşanılır alanlar oluşturulmaya çalışılmış. Mimarların yarattığı proje tek bir prizma ve diagonal bir kesimle iki parçaya ayrılmış üçgen plan şemasında iki kule halinde tasarlanmış, yapı, arsanın karşıt sınırlarına dayandırılmış iki yoldan da iyi bir şekilde algılanmasını sağlıyor.Böylece yol taraflarına dayanan köşeler sayesinde gürültüden etkilenen mekanları minimuma indirgenmiş. Mekan çözümleri olarak birbirlerinden farklı olan iki alt parçadan birinin çekirdek ve şaftları hipotenüs kenarına dayanarak kuzeye yönelirken, diğer parça uzun kenarına dayanarak kuzeye baktırılmış. Böylece doğal ışık olabildiğince efektif kullanılarak pasif iklimlendirmeye yardımcı olunmuş.
Proje, Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ın deneyimli dokunuşları ile iki farklı bina olarak değil,bir bütün olarak algılanıyor.
Ayrıca projede fonksiyonel süreklilik mekanların ve cephe boşluklarının modüler organizasyonuyla sağlanmış. Siyah cephe üzerindeki her mekan üç farklı boyutlarda boşluklar içerirken, beyaz cephe ise, tek bir modül içerecek şekilde tasarlanmış. Görünürde cephede rastgele konumlanmış gibi gözüken bu durum aslında altında matematiği olan bir doku oluşturmuş. Böylece gelecekte planların değişmesi durumunda dahi, cephede benzer bir dokunun oluşabilmesine imkan sağlanmış.
Cephelerin birbirleriye yaptıkları güçlü kontrast ve yapıların konumlandırılma stratejisi sayesinde mimarlar, sinematografik bir tasarıma imza atmış.