CTBUH raporunda 2017 yılında 200 metre veya daha yüksek 144 bina inşa edildiği belirtildi. Bu rakam, 2016’nın yüzde 13 üzerinde olduğu görülüyor.

2017 yılı içerisinde inşa edilen gökdelenlerin yarıdan fazlası Çin’de yer alıyor. Çin, geçen yıl da listenin başında bulunuyordu. Bu yıl Çin’in 36 kentinde 77 gökdelen inşa edildi. Bu kentlerin başında Shenzhen geliyor.

İki yıl üst üste CTBUH listesinin ilk sırasına oturan Shenzhen’de bu yıl içinde 12 gökdelen inşa edildi. Bu sayı 2017’de ABD’de yapılan toplam gökdelen sayısından daha fazla. Shenzhen’de bu yıl inşa edilen gökdelenlerden biri olan 599 metre yüksekliğindeki Ping An Finans Merkezi aynı zamanda dünyanın en yüksek 4. binası.

Listenin ikinci sırasındaki Çin’in Nanning kentinde 7 gökdelen inşa edildi. Listenin devamında 5’er gökdelenle Çin’den Chengdu ve Endonezya’nın başkenti Cakarta geliyor. Bu kentleri, her biri 4’er gökdelenle Çin’den Changsha ve Wuhan, Güney Kore’den Busan, Kuzey Kore’den Pyongyang, ABD’den New York ve Kanada’dan Toronto takip ediyor.