Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Raporu’na göre İstanbul, yatırımcının kıskacında
Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Raporu’ndan derlenen “En İyi Yatırım Pazarları”listesine göre İstanbul,uluslararası gayrimenkul yatırımcısının en çok tercih ettiği Avrupa şehirleri arasında ilk 20 de yer alıyor.2003’ten bu yana her yıl yayımlanan raporda İstanbul, geçen yıl bu listede yedinci sırada yer alıyordu. Ancak, Avrupa şehirlerindeki ekonomik iyileşmeyle birlikte gelen sıçrayış nedeniyle bu yıl 13 sıra geriledi.
Avrupa’daki darboğazdan sıyrılan bazı Avrupa şehirlerinde ise popüleritenin arttığı gözlemleniyor. Örneğin Atina 23 sıra, Amsterdam 17 sıra ve Lizbon 17 sıra yükselerek, emlak alanında sundukları yatırım fırsatlarının popülaritesi ile öne çıktı.
Diğer büyük şehirlere nazaran küçük bir piyasaya sahip olan İstanbul da 2014’ün ilk 9 ayında, 463 milyon Euro değerinde gayrimenkul el değiştirdi.Rapora göre sektörel bir iyileşme beklentisi göze çarpıyor. Buna ek olarak Türkiye genç nüfus oranı ve hızlı büyüyen nüfus faktörü de beklentiyi artıran diğer etmenler olarak içinde bulunuyor.
Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Raporu’na göre,Avrupa’daki ekonomik belirsizliğe rağmen, emlak sektörü yatırımcılar için karlı bir yatırım alanı olma özelliğini koruyor.Ayrıca,yatırımcıların yüzde 70’i, kendi pazarlarında özkaynağın bollaşacağına ve borçlanma olanaklarının artacağına inanıyor.Yatırımcılar Avrupa’da karşılaştıklaı sorunlarla ilgili mevzuat değişiklikleri ve finansman maliyetleri gibi kalemlerin öncesinde yatırım yapılabilir ‘varlık azlığından’ şikayetçi oluyor.
Yatırımcıların bir diğer şikayetçi olduğu konuda yatırım yapılabilir ‘varlık azlığı’.Yatırım amaçlı birincil gayrimenkul bulunmasındaki sıkıntı yatırımcıların ikincil şehirlere, varlıklara ve gelişme fırsatlarına yönelerek daha az rekabetçi ortamlara kaymasına neden olacak gibi görünüyor. Örneğin Almanya’daki diğer büyük şehirlere kıyasla daha az maliyetli görüldüğü için Avrupa’nın en büyük yatırım pazarı olan Münih’in yerini bu yılki raporda Berlin alıyor.
Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015Rapor sonuçlarının açıklandığı toplantıda, sektörel gelişmeleri ve 2015 yılına dair beklentileri değerlendiren ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur raporda öne çıkan İstanbul ile ilgili veriler hakkında şunları söyledi:
“Kriz sonrasında Avrupa’da yaşanan değişimlerle birlikte, pek çok kentin, yatırım perspektifi açısından geri plana itildiğini görmekteyiz. Buna karşın, Alman kentleriyle birlikte bu yıl, Dublin, Madrid, Atina gibi küresel krizden çok etkilenmiş ve değer kaybetmiş kentler sıçrayış göstermekte ve Avrupa’nın önde gelen yatırım alanları olarak fırsatlar sunmaktadır. Günümüzde, gelişen kentlerin yeterince doygunluğa erişmesinden ötürü, ikinci kentlere yöneliş olduğunu ve yeni fırsatlar arandığını gözlemliyoruz. Bu yıl, düşen kentlerin yükselişine şahit olacağız. İstanbul, şimdiye dek pastadan yeterince pay almamış olsa da, geliştirme perspektifi açısından halen 27 kent içinde ilk 9’da yer almaktadır.Bununla birlikte, Türkiye’yi sadece İstanbul’dan ibaret düşünmemek gerekir. Yeni yatırım havzaları ön plana çıkarken, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, İzmir gibi kentler yatırımcıya yeni cazibe alanları sunuyor. İstanbul sıralamada düşüş gösterse de, hala yatırımcının ilgisi devam ediyor ama bu durumun iş hacmine dönmesine ihtiyaç var. Önümüzdeki yılla birlikte bunun yükselişe geçeceğine inanıyorum.Avrupa’nın en önemli yatırım araçlarından biri olan öğrenci evleri açısından ise İstanbul, küresel yatırımcılar için önemini koruyor.’’

Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015Raporu’na göre 2015 yılı için Avrupa’daki en iyi beş gayrimenkul pazarının aşağıdaki şehirler olacağı tahmin ediliyor:

1. Berlin – Bu yılın yatırım tahminlerinde birincilikte Münih’in önüne geçen şehir, geçen yıla göre yükselişe geçti. Çok uzun süredir yerli satıcıların çoğunlukta olduğu Berlin’deki yatırım ortamı, uluslararası yatırımcıların şehre akın etmesiyle değişikliğe uğradı. Şehir, medya ve teknoloji merkezi konumunda ve şehrin sahip olduğu genç nüfus, konut sektöründe yatırım cazibesini artırmasına yardımcı oldu.
2. Dublin – Yeniden ikinci sıraya yükselen Dublin, yatırımcıların fırsatlar için yarıştığı güçlü bir yıl daha geçirdi.Düşük tedariki temel alan kiralama alanında yakaladığı sağlam büyüme, istihdam gelişimi ve yükselen ekonomisiyle şehir başarılı bir profile sahip. Ofis kiralamaları ve değerler emin adımlarla ilerliyor fakat yine de şehrin krizden önceki noktaya ulaşması için yol kat etmesi gerekiyor.
3. Madrid –Bu senenin yatırım tahminlerinde hızla yükselen bir şehir oldu ve şuanda birçok yabancı yatırımcı şehri hedefleri arasında görüyor. Fakat İspanya’nın sağlam ve uzun vadeli bir iş geleceği sunup sunmadığı konusu, yatırımcılar arasında yoğun şekilde tartışılıyor.
4. Hamburg – Bu sene bir sıra düşüş yaşadı. Bunun esas nedeni ise, yatırımcıların şehrin olanaklarında yaşadığı kayıplardan ziyade daha küçük ve daha yeni pazarlara yönelmesi oldu. Uluslararası yatırımcılar, Hamburg’a akın ediyor. Öyle ki 2014’ün ilk 9 ayındaki 2,4 milyar Euro’luk işlemlerin yarısını bu yatırımcılar oluşturdu. Büyüyen nüfus da gelişen konut sektörünü işaret ediyor.
5. Atina – 23’üncü sıradan 5’inci sıraya yükselerek bu senenin listesinde en büyük sıçrayışı gerçekleştiren şehir Atina oldu. Yakın zaman önce yapılan Gelişen Trendler anketi, yatırımcıların İspanya, İrlanda ve İtalya gibi diğer sıkıntılı pazarlara girme eğiliminde olduğunu fakat Yunanistan’ın ilgi çekmeye başladığını gösterdi. Avrupa’nın olumsuz anlamda en fazla etkilenen ekonomisi olan Yunanistan hassas yapısını sürdürmesine rağmen, öncü yatırımcılar ekonomi normale dönmeden mevcut fırsatlardan yararlanmaya çalışıyor.