Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) önünü açmasıyla, piyasa hareketlendi. Fon yatırımından elde edilen kazanç yatırıma döndüğünde vergisi ‘sıfır’ olduğundan sektörün cazibesini artırıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) kurulabilmesinin önünü açan tebliğinin yürürlüğe girmesi sonrası, fon hareketliliği sürüyor. Fon yatırımından elde edilen kazanç yatırıma döndüğünde vergisi ‘sıfır’ olduğundan sektörün cazibesini artırıyor. Fon yatırımcısı sistemden parasını geriye almak istediğinde de vergi yüzde 10 ile yüzde 17.5 aralığında değişiyor.

Bu alanda gayrimenkul portföy şirketi kurarak öncülerden olan EYG Grup, şirket hisselerini GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur, Soyak Holding’in CEO’su emre çamlıbel, gayrimenkul yatırım danışmanlığı alanında iş yapan Mehmet Ali Ergin ve Caner Bingöl ortaklığına sattı.

Fon kurmak için önlerinin SPK tarafından denetlenecek şekilde açıldığını ifade eden Mehmet Ali Ergin, genç yatırımcılar için gayrimenkul sektörünü kazançlı yatırım haline getireceklerini söyledi.

Yabancı ne yapacak?

SPK’nın gayrimenkul yatırım fonlarının, gayrimenkul portföy yönetim şirketlerince kurulmasını uygun görme kararı üzerine bu satın almaya imza attıklarını belirten Ergin, “Bu alanda ilk kurulan şirket, EYG portföyüydü. Kuruluş döneminde satmayı düşündüğünü öğrenince biz de talip olduk, sonrasında da aldık. Yeni fonlar kurmak istiyoruz, hedefimiz işi büyütmek” dedi. Denetlemenin SPK tarafından yapılacak olmasının yabancı yatırımcı için de güven oluşturduğunu anlatan Ergin, şunları söyledi:

“Yabancı yatırımcı fonlara giriyordu ama girmeden nasıl çıkacağım diye düşünüyordu, SPK bunu da düzenlemiş oldu. Bu yüzden içimiz daha da rahat oluyor. Yabancı da yerli yatırımcı da daha iyi örnekler görerek, SPK’nın işi sıkı tutmasıyla daha iyi yerlere geleceğiz.”

Dört tip fon kuracak

Yeni ortaklık, portföy yönetim şirketiyle markalı konut, biri arsa-arazi fonu, kira getirili fonlar, yatırımcıya özel fonlar kuracak. Ergin, özellikle markalı konut fonuyla, fonları tabana yayarak herkese kazandırmak istediklerini belirtirken, şöyle devam etti:

“Hali hazırda tanınan tanınmayan birçok isimle çalışıyoruz, birebir işler geliştiriyoruz. Fonları kurmakta çeşitli amaçlarımız var. Biz insanların 150-200 bin liralarını bir araya getirerek, bu işten biz nasıl para kazanıyorsak onların da kazanmalarını istiyoruz. Çünkü zaten büyük yatırımcılarla çalışıyoruz. Onlar paralarını yatırıyor. Bireysel yatırımcı da markalı konut projelerine katılıp bunlardan faydalanmalı.”

‘Alternatif kaynaklara ihtiyaç var’

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, piyasaların FED’in faiz artırımına hazırlandığı göz önüne alındığında alternatif kaynakların üretilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin hedeflerine ulaşmak için 250 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapmak zorunda olduğunu belirten Ertaş, “Sadece kamu ile yapamayız. Alternatif finansman kaynaklarına ihtiyacımız var” dedi.

7 AVM’ye talip oldu

Satın alım sonrası “EYG” ismini değiştiren ortaklık, şirketin adını ‘pastayı paylaşmak’ anlamına gelen RE-PIE yaptı. Özellikle Haluk Sur ve Emre Çamlıbel’in, yatırımcıya yönelik uzun yıllardır süren tecrübelerinden faydalandırmak istediklerini belirten Ergin, şu anda 7 AVM ile ilgili satın alma çalışmalarını yaptıklarını söyledi.

Milliyet