Folkart Yapı’nın İzmir’de yeni inşa ettiği projesi Folkart Vega’da satışlar başladı. İşte tüm detaylar…

İzmir’de markalı konut denince akla gelen ilk firmalardan olmayı başarabilmiş olan Folkart yepyeni bir projeye daha imza atıyor. Son dönemlerde İzmir’deki lüks konut furyasına yep yeni bir karma proje daha ekleniyor. Folkart Yapı Bayraklı’da yeni konut projesine başlıyor. Mimari çizimleri TAGO Mimarlık atrafından yapılan Folkart Vega projesinin lansmanı bugün yapıldı.

Yıldızlar kadar parlak, İzmir kadar eşsiz bir proje sloganı ile projeye başlayan Folkart Yapı, yeni projesi ile İzmir’i yakından tanıtacak.

‘İZMİR’E BEYİN GÖÇÜ BAŞLADI’
Toplantıda proje hakkında detayları açıklanayan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, ‘İzmir yetişmiş nitelikli insan gücü, bilime teknolojiye yönelik yatırım, kültürel aktiviteler ve anahtar özelliğindeki tüm alanlarda şehrin önü açık. Yeni açılacak yol yatırımları ile de İstanbul İzmir arası 3,5 saate iniyor. Artık sıkışan İstanbul’da yaşamak isteyen vatandaşlar göç etmeye başladı. İzmir’e doğru tersine bir beyin göçü başladı. Yeni kamu yatırımları ve yabancı yatırımcının geliştirdiği özellikler ile biz büyük Türkiye’ye inanıyor ve yatırım yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’de mali disiplinin geliştirileceğine de inanıyoruz. Doğru bir tasarruf anlayışı ile ekonomide yükseleceğimize inanıyoruz.’ açıklamasını yaptı.

‘DÖVİZLE BORÇLANAN ŞİRKETLERE ÜZÜLEREK BAKIYORUZ’
Sancak açıklamasında son dönemlerde döviz borçlarından dolayı başı dertte olan müteahhitler için, ‘Kendi mali güçleri oldukları halde dövizle borçlanmayı kendine hedef haline getiren şirletlere üzülerek bakıyoruz. Umarım bundan ders almışlardır. Biz hiçbir zaman kaynaklarımızı aşan işlere kalkışmadık. Verdiğimiz sözleri hep tuttuk ve ticari sadece para kazanmak olarak da görmedik’ dedi.

6 MİLYAR TL YATIRIM
İzmir’de şuana kadar 6 milyar TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştiren Folkart Yapı yüzde 98 memnuniyet oranına ulaştı. Kalite çizgisinin satış sonrası hizmetlerle de sağlandığını belirten Sancak, Folkart’ın bilinirlik oranından bahsetti.

5 PROJENİN İNŞAATI DEVAM EDİYOR
Şuanda 5 projenin inşaatını devam ettiren Folkart Yapı projelerini genelde kendi arsalarını satın alarak inşa ediyor. Ayrıca yaptıkları projelerde en iyi mimarları yarıştıran Folkart bu şehre yakışacak estetik binaların inşa edilmesini istiyor.

850 milyon TL’lik yatırımla adını en parlak yıldızdan alan Folkart Vega Alsancak ile Halkapınar arasında inşa ediliyor. 843 konut ve rezidans ile 53 ticari birimden meydana gelen proje 38 katlı 4 bloktan oluşuyor. 20 bin 715 metrekare arsa alanı üzerinde yükselecek olan proje 136 metre yüksekliğe sahip.

FOLKART VEGA FİYATLARI!
Folkart Vega projesinde 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire seçeneklerinden meydana geliyor. Projede yer alan dairelerin metrekare fiyatları 7 bin 400 liradan başlıyor. Peşin ödemelerde yüzde 20 indirim yapılacak olan projede isterseniz yüzde 25 peşinat verip yüzde 75’lik kısım için 24 ay 0 faiz yada yüzde 50 peşinat verip 48 ay 0 faiz imkanından yararlanabiliyotsunuz. Projede daire fiyatları 445 bin TL’den başlıyor.

YÜZDE 20’Sİ SATILDI
Satışlarına bugün başlanacak olan Folkart Vega projesinde ön satış döneminde projenin yüzde 20’sinin satıldığını belirtti.

‘MÜTEAHHİT OLMAK İSTEYEN ÖNCE İSTANBUL’A BİLET ALIYOR’
Sancak ‘İstanbul’da 450 bin oturmaya hazır konut var Müteahhit olmak isteyen herkes önce cebine parasını koyup İstanbul’a bilet alıyor. Her müteahhit olmaya karar veren İstanbul’a gittiği için İstanbul’da konut sektöründe sıkıntılar oluyor. İstanbul’da arz talep dengesi şaşmış durumda. Herkes inşaat firması kurup müteahhit olabiliyor. Bu böyle olunca müteahhit=soyguncu gibi bir tablo ortaya çıkıyor. Türkiye’de bana kalırsa inşaat sektörünün en önemli sorunu bu’ açıklamasını yaptı.

‘REKABET KALİTEYİ ARTTIRIR’
Sancak, İstanbul’da yabancı yatırımcının azaldığını ve İzmir’de fazlalaştığını dile getirdi. Sancak, İzmir’e gelen İstanbul’u inşaat firmalarına gelince ‘İzmir’e tabiki yabancı yatırımcılar gelsin, çıtayı yukarı çeksi, kalite artsın, ama bunu makul ve ölçülü olması şart. Kat karşılığı oranları çok önemli. İzmir’de benim kat karşılığı yüzde 32 teklif verdiğim bir arsaya İstanbullu bir firma yüzde 45 oranına anlaşmışlar. Ben İstanbullu inşaat firmalarının İzmir’i daha yakından tanıması gerektiğine inanıyorum. Yoksa bunun zararı hem kendilerine hem müşterilerine yansır. diye düşünüyorum’ dedi.

‘METREKARESİ 6 BİN TL OLAN KONUTU 8 BİN TL’YE SATAMAZSINIZ’
İstanbullu firmaların İzmir’de konut yapmasının sond erece doğru olduğunu belirten Sancak, ancak şu hususun önemli olduğunu savundu. ‘Metrekaresi 6 bin TL’ye olan konutun 8 bin TL’ye satılmaz’ açıklamasını yaptı.

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ŞİRKETİ OLACAĞIZ’
İstanbula gelirsek güçlü ve güzel gelmek istiyoruz diyen Sancak, ‘Biz daha çok İzmirlileri markalı konut sahibi yapmak istiyoruz. Tüm hedefimiz Türkiye’nin en büyük şirketi olmak. Yani Türkiye’nin en büyük şirketi İzmir’den çıkacak’ dedi.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com