BAŞBAKAN Binali Yıldırım dün Zonguldak’ta Filyos Limanı temel atma ve yapımı tamamlanan 72 tesisin toplu açılış törenine katıldı.

Yıldırım, Filyos Vadi Projesi’nin Sultan 2. Abdülhamid’den bu yana hayal olduğunu dile getirerek “Filyos projesi sonunda hayata geçiyor 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon TL. Bu sadece bir başlangıç. Alt yapı tutarı, liman kısmı yüz binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz” diye konuştu. Filyos projesiyle birlikte Zonguldak’ın deniz ulaşımında Karadeniz’in yıldızı haline geleceğini söyleyen Yıldırım “Ayrıca Zonguldak ve ilçelerine Filyos Limanı’nın yanı sıra toplam 700 milyonu aşan 72 tesisin de toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. 607 hektarlık alanı endüstri sanayi bölgesi ilan ettik. Üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak bu liman. Bu endüstri bölgesi de limanla birleşmiş olacak” dedi.

Yıldırım şöyle konuştu: “Teşvik paketimizde istihdamdan üretime, esnaftan KOBİ’ye, birçok kesimi ilgilendiren önemli kararlar aldık. Böylece dünyada krizin tüm hızıyla devam ettiği bugünlerde firmalarımızın, iş verenlerimizin ihtiyacı olan nakiti gidermek için 250 milyar liralık bir kredi hacmi oluşturduk. 2017’de 600 bin vatandaşımıza iş-kur marifeti ile iş sağlayacağız.”

Hürriyet