Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu konut sektörünü ve Fikirtepe’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Fikirtepe’de Concord İstanbul projesini hayata geçiren Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve Yenitepe Kadıköy projesine imza atan Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu konut sektörünü ve Fikirtepe’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Yakın zamanda yapmış oldukları İNDER Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı Sonuç Bildirgesi’ni yayınlayan Durbakayım ve Nuhoğlu sektör hakkında konuştu.

Son günlerde gündeme gelen ‘Konut fiyatları düşüyor mu’ şeklinde haberlerle ilgili değerlendirmede bulunan Nazmi Durbakayım özel sektörün kendi dönüşüm yaptığı kaynaklarla ilgili çok fazla bir engel olduğunu düşünmediğini belirtti. Kentsel dönüşümün mantığının son dönemlerde tartışıldığını açıklayan Durbakayım, yerinde dönüşümün planlı ve yoğunluk hesaplarının da göz önünde bulundurarak yeni alanlrın yaratılması konusunun çok önemli olduğunu söyledi.

‘Devletten destek bekliyoruz’
Devletten kentsel dönüşüm konusunda destek beklediklerini dile getiren Nuhoğlu ise ‘Bizler her zaman Fikirtepe’yi kentsel dönüşümde ilk ve en kapsamlı referans proje olarak gördük, görmeye devam ediyoruz. Buradaki başarımız; kamu, müteahhitler ve hak sahiplerinin uyumlu çalışmasıyla hayata geçiyor. Bölgedeki master planın uygulanması, bölge sakinlerinin sosyal donatılar, yeşil alanlar ve diğer tüm imkanlarıyla modern koşullarda, yaşamaları çok önemli. Biz devletten de destek bekliyoruz. Devlet bize destek sağlarsa biz de ürünlerimizi heba etmemiş oluruz. Konut sektöründe kampanyalar yapıyoruz. Ama biz bunları yaptığımızda ortada bir takım söylentiler dolaşıyor. Konut sektörü sıkıntıya girdi diye yapmıyoruz bu kampanyaları. Belli dönemlerde herkes kampanya yapabilir. Stok eritmek için yapılıyor olabilir. Ama böyle bir kampanyanın arkasından ‘Sektör zorda’ şeklinde haberler yapılmamalı diye düşünüyorum’ dedi.

‘Konutta balon yok’
Konutta balon haberlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Nazmi Durbakayım, ‘Deprem döneminde insanlar Bağdat Caddesi bölgesinden daha iç kesimlere yöneldiler ama sonra tekrar geri geldiler. Bugün Kadıköy’de fiyatların düşmesi ile ilgili haberler yapılıyor. Kadıköy İstanbul’un göbeği. Kadıköy’de fiyatlar ne kadar düşebilir. Bu tarz söylentiler yapı müteahhidine değil alıcıya zarar verir. Sektörde hiç bir zaman yanlış algıya sebebiyet verecek beyanatlar vermemek lazım’ dedi.

‘Fiyatların şişmesi taraftarı değiliz’
Fiyatların şişmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Durbakayım, ‘Biz yapı müteahhitleri olarak hiç bir zaman konutta fiyatların şişmesi taraftarı değiliz. Bugün konutların maliyeti çok yüksek. Keşke arsa bazında fiyatlarda indirim olsa da biz de ucuza konut yapıp satsak. Ama bu arsa fiyatları ile mümkün olmuyor maalesef’ açıklamasını yaptı.

Fiyatlar düştü mü?
Durbakayım, ‘Konutta fiyatlar düşmedi. Sektörde dolar bazındaki fiyatlamalarda hesaplamalar yapıldı. Bu fiyatın düşmesi anlamına gelmiyor. Bu bir kur ayarlamasıdır. Bugün konut fiyatlarında geçen seneden bu yana yüzde 10 civarında bir artış var. Hiç bir zaman konut fiyatları geri gitmedi’ dedi.

‘Fikirtepe’ye girmekten hiç pişman olmadık’
Fikirtepe bölgesine özel bir ilgilerinin olduğunu toplantıda sıkça belirten Durbakayım, ‘Biz yapı müteahhidi grubu olarak Fikirtepe’de kentsel dönüşüme girmekten hiç bir zaman pişman olmadık. Fikirtepe’yi çok seviyoruz’ dedi.

‘Depreme dayanıksız binaları yapan müteahhitler inzivaya çekilmeli’
Yaklaşık 42 senedir sektörün içinde olduğunu ve en ufak bir depremde ortada müteahhit kalmadığını belirten Durbakayım, ‘Bugün Kadıköy için konuşanlara deprem sonrasını hatırlatmak isterim. Yakın zamanda dünyada olan depremlere bir bakıyoruz, bir de Türkiye’dekilere bakıyoruz. Bu müteahhitlerin görevlerini bırakmaları yetmez. Depreme dayanıksız binaları yapan müteahhitler inzivaya çekilmeli’ dedi.

İyi bir müteahhit nasıl olmalı?
*Firmanın iyi bir mazisi olmalı,
*Güven duyulacak bir duruşu olmalı,
*Lokasyon iyi seçilmeli,
*Fiyatlama iyi yapılmalı,
*Satış sonrası hizmetler olmalı,
*Sektörün sorunlarına karşı duyarlı olunmalı.

Eyüp İyigün/Emlakmetrekare.com