Kentsel dönüşümün simge alanlarından Fikirtepe’de sorunlu yerlerin dönüşümü, Bakanlığın devreye girmesiyle hızlandı.

Bölgede toplam 5 adada proje geliştiren Teknik Yapı da, “Aksayan projeleri yapabiliriz” açıklaması yaptı.

Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesinin sürdüğü Fikirtepe’de inşaat çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorunlu adalara müdahalesi sonrası hızlanırken, bölgede 5 adada dönüşüm yapan Teknik Yapı, özel sektör olarak sorunlu adalardaki projeleri bitirmeye aday olduklarını açıkladı. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bölgede 5 adada çalıştıklarını ve bittiğinde 4 bine yakın konut üreteceklerini söyledi. 57 ada bulunan Fikirtepe’de 35 adada dönüşümün sürdüğünü, 15 civarında adada ise sorun yaşandığını kaydeden Durbakayım, bölgede bakanlığın ‘direksiyonu’ eline almak istediğini anlattı. Durbakayım, “Fikirtepe biraz yamalı bohça gibi başladı ama sonu iyi oluyor” diye konuştu.

YIL BİTMEDEN BAŞLAR

Kiptaş ve İller Bankası vasıtasıyla Bakanlığın Fikirtepe’de iflas eden firmaların adalarındaki dönüşüme müdahalesini değerlendiren Nazmi Durbakayım, Teknik Yapı’nın aralarında anlaşıp gelenlerin projelerini bitirebileceğini söyledi. Hedeflerinin Fikirtepe’de ne kadar atıl kalmış parsel varsa onları yılın sonuna kalmadan başlamasını sağlamak olduğunu ifade eden Durbakayım, “Fikirtepe’de kalan ne kadar yer varsa yapmaya hazır. Diyoruz ki eğer kamuyu tercih ediyorlarsa tercih edebilirler. Biz özel sektör olarak da bunu rahatlıkla yapabiliriz” dedi.

2.5 YIL KAYBETTİk

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da, Fikirtepe’de 2-2,5 senenin kaybedildiğini, bunun sebebinin de hacmini düşünmeden Fikirtepe’ye giren firmalar olduğunu söyledi. Durbakayım, “Bir nevi ‘çantacı’ diye tabir ettiğimiz birçok firma 3-5 kişiyle belirli sözleşmeler yaptı. Bu adalar benim dediler. Diğer prensipli firmalar buraya girmedi sonuçta uzamasının sebebi de bu oldu. Şimdi ayıklanma yapılıyor orada” değerlendirmesini yaptı.

160 bin kişi yaşayacak

Toplam 18 milyar dolar yatırım değerine sahip Fikirtepe’de 35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alan için inşaat çalışması yürütülüyor. Projeler tamamlandığında bölgede 160 bin kişinin yaşaması hedefleniyor.

2016 kâr değil ‘ar’ yılıydı 2017’de 1.5 milyon konut satılır

Nazmi Durbakayım, 2016’nın kâr yılı değil ‘ar’ yılı olduğunu söyledi. Son birkaç yılın ‘ar’ yılı olduğunu ifade eden Durbakayım, inşaat şirketleri için hedefin, ne kadar kâr edeceği değil, projenin sağlıklı bitmesi olduğunu söyledi. Durbakayım, markayı korumak ve devam ettirmek için bu fedakarlıkların yapılması gerektiğini kaydetti. Nazmi Durbakayım, 2017’de yabancıya satışı artıracak vatandaşlık, oturum gibi hakların verilmesi ve konut sertifikasıyla 1.5 milyon konut satışının yakalanabileceğini söyledi.

4.5 milyar TL’lik 12 proje

Nazmi Durbakayım, 2017’de toplam büyüklüğü 4.5 milyar civarında 12 proje yapmayı planladıklarını belirterek, “Söz konusu projelerin 10 tanesiyle sözleşmeler imzalandı, kalan ikisi ise imza aşamasında. Bu projelerin 1’i Maltepe, 2’si Kartal, 3’ü Kadıköy Bağdat Caddesi, 5’i Fikirtepe, 1’i Etiler’de yer alıyor” dedi.

Akşam