Çevre Bakanı Özhaseki, “Orada biz birkaç adada İller Bankası ve KİPTAŞ olarak ortaklık kurup, vatandaşı kurtarıyoruz” dedi. Bölgede yaklaşık 10 bin kişi yeni ev sahibi olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 5 Şubat 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek temel atma töreninin ardından, projede anlaşma sağlanamayan diğer alanlar için de harekete geçileceğini ve 2017 yılı ortasına kadar hareketlenme olmayan adanın kalmayacağını bildirdi.

MÜTEAHHİTLERLE ANLAŞMA SAĞLANDI
Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümün en büyük ve simge projelerinden olan İstanbul Fikirtepe’de Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla 5 Şubat 2017’de düzenlenecek törenle ilk temelin atılacağını anımsattı. Özhaseki, yürütülecek çalışmalara yönelik şu bilgileri verdi: “Orada biz birkaç adada İller Bankası ve KİPTAŞ olarak ortaklık kurup, vatandaşı kurtarıyoruz. O müteahhitlerle de anlaştık, haklarını devraldık, işe başlıyoruz. 10-11’inde beton dökerek işe başlayacağız, bir kaç tanesinde de yıkım yaparak katkı sağlayacağız. Bu yaklaşık 8-10 bin kişilik vatandaşın evi demek.”

TIKANMIŞLIK VARSA GİDERİLECEK
Bakan Özhaseki, temel atma töreninin gerçekleştirileceği adalar ve daha önceden başlayan çalışmaların yanı sıra anlaşma sağlanamayan adaların da bulunduğuna işaret ederek, “Anlaşma olmayan yerlerde de önümüzdeki birkaç ay içerisinde biz bir tavır belirleyeceğiz. Yani iş yapmak isteyen sağlam müteahhitlerin önünü açacağız. Tıkanmışlık varsa yine kendimiz gireceğiz ve öyle zannediyorum ki, 2017 yılı ortasına kadar hareketlenme olmayan hiçbir ada kalmayacak. İnşallah bütün sorunları çözüyoruz” dedi.

Güneş