Katar’ın başkenti Doha’da ikinci kez kapılarını açan ve yoğun ilgi gören Expo Turkey by Qatar fuarına Türkiye’den 112 firma katıldı.

Expo Turkey By Qatar 100 milyon dolarlık ihracat anlaşması ve 150 milyon TL’lik gayrimenkul satışına ev sahipliği yaptı.

Hürriyet Gazetesi haberine göre Üç gün süren fuar 8 bin ziyaretçiyi ağırlayarak rekor katılımcı sayısına ulaştı. Doha Exhibition and Convention Center’da 17-19 Ocak 2018 tarihlerinde düzenlenen Expo Turkey by Qatar iş fuarına Türk şirketleri yoğun katılım gösterdi. Bölgenin yükselen iki ülkesi Türkiye ile Katar’ın dev şirketlerini buluşturan 2. Expo Turkey by Qatar iş fuarı 100 milyon dolarlık ihracat anlaşmasına sahne olurken, başta gayrimenkul sektörü olmak üzere 150 milyon TL değerindeki sıcak satış ve yeni anlaşmalarla yatırımcıların ilgi odağı oldu.

MÜSİAD’ın ana partnerliğinde gerçekleştirilen fuarın açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı H.E. Sheikh Ahmed Bin Jassim Al Thani, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan tarafından gerçekleştirildi. Türk firmalarının adeta çıkarma yaptığı Expo Turkey by Qatar’a Emlak Konut, Tekfen, Artaş İnşaat, Teknik Yapı, Sinpaş, Türksat, Katmerciler, Çilek Mobilya ve Çaykur gibi sektörlerinin öncüsü şirketlerle birlikte yaklaşık 112 Türk firması katılırken fuarın süresince yaklaşık 4 bin ikili iş görüşmesi yapıldı.

Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt özellikle bu yılki fuarda büyük bir ivme yakalandığını belirterek, “Son dönemdeki gelişmeler ışığında Türkiye ve Katar arasındaki diplomatik ve ticari ilişkilerin en üst seviyede ilerlediğini görmek bizi her yıl daha iyisini yapmaya motive ediyor. Fuarımızın ikinci yılında hemen hemen her sektörde muazzam bir iş birliği, yeni yatırım anlaşmaları ve en önemlisi sıcak satışlar gerçekleşti. Expo Turkey By Qatar ile ülkemize büyük bir katma değer sunmanın verdiği mutluluk ve heyecanı bir arada yaşadık. En önemli hususlardan biri de Türk şirketleri için yeni bir cazibe merkezi haline gelen Katar’da ülkemize yönelik büyük fırsatlar sunuluyor. Son dönemde Katarlı yatırımcıların Türkiye’de yatırım miktarı 20 milyar doları bulmuş durumda. İktisadi ve ticari arenada iki ülke yönetimlerinin birbirine sunduğu teşvik ve destekleri düşündüğümüzde yakın zamanda yaklaşık 5 milyar doları bulacak bir iş hacmiyle Katar, Türk şirketleri için vazgeçilmez bir ticaret kapısı olma özelliği taşıyor. 2. Expo Turkey By Qatar’da ortaya çıkan umut verici tablonun önümüzdeki yılın da Türk şirketlerinin Katarla olan ticaret hacmi açısından çok verimli geçeceğinin bir habercisi olarak görüyoruz” dedi.