TETSİAD ve CNR Holding işbirliği ile düzenlenen dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük ev tekstil fuarı “EVTEKS”, bu yıl 21. kez ziyaretçilerini ağırladı. Fuarı bu yıl 138 bin 368 kişi ziyaret etti

Düzenlendiği alan itibarı ile dünyanın en büyük ev tekstili fuarlarından olan “EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı”, 19-23 Mayıs 2015 tarihleri arasında sektörün devlerini İstanbul’da buluşturdu. Türkiye’de düzenlenen fuarlar arasında, uluslararası katılımcı çeşitliliği ve yabancı ziyaretçi sayısıyla dikkat çeken EVTEKS Fuarı’nı bu yıl 138 bin 368 kişi ziyaret etti.

EVTEKS Fuarı’na, Ekonomi Bakanlığı tarafından davet edilen Almanya, ABD, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Belçika, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fas, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Mısır, Moldova, Norveç, Oman, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden katılım sağlandı.

Fuar, 2 milyar dolarlık iş hacmi yarattı

TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, “1992 yılında 69 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuar, şimdi ise katılımcı firma sayısını bine, düzenlediği alanı ise 600 metrekareden 160 bin metrekareye çıkardı. Bu gelişim Türkiye’nin ev tekstili alanında göstermesi açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Başkan Küçükçalık, “ Geçen yıla göre ziyaretçi sayısında artış gösteren fuarımızı, 97 bin 779 yerli 40 bin 589 yabancı olmak üzere toplam 138 bin 368 kişi ziyaret etti. İspanya, İtalya, ABD, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, Kanada, İran ve Çin gibi ülkeler başta olmak üzere 50 ülkeyi fuarımızda ağırladık. Fuar süresince katılımcılarımız yurt dışından gelen pek çok alıcı ile temas ederek önemli ticari anlaşmalara imza attı. Yerli ve yabancı alıcıların akın ettiği fuarda, Türk firmaları başta Orta Doğu ve eski Doğu Bloku ülkeleri olmak üzere birçok farklı ülkeden sipariş aldı. Fuarımızın genel olarak 2 milyar dolarlık bir iş hacmi yarattığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

2016 trendleri açıklandı

2 bini aşkın markanın yer aldığı fuarda, ünlü tasarımcılar 2016 ev tekstili trendlerini sergiledi. Fuarda, ev tekstili sektörünün önde gelen profesyonelleri, dünyaca ünlü trend belirleyicileri ve yerli-yabancı tasarımcılar tarafından seminerler verildi. EVTEKS 2015 organizasyonunun trend alanını, son üç yıldır olduğu gibi bu yıl da ünlü tasarımcı Vincent Gregoire kaptanlığındaki Nelly Rodi tasarladı. Ev tekstili adına tüm yeniliklerin yer aldığı ve beş gün süren dev fuar, 2015 yılında da ev tekstili sektörüne damgasını vurdu.

Dünya