Düğün planlama sürecindeki her çiftin arzusu hayallerindeki düğünü yapabilmektir. Hayallerini gerçekleştirmenin ilk şartı ise düğün bütçesini doğru planlamaktan geçer.

Çünkü söz yüzüğünden nişan elbisesine, bindallıdan düğün mekanına kadar kurduğun her hayal düğün masrafıdır. Stressiz bir düğün hazırlık aşaması ise bu masrafları yönetme biçiminden, bunu öğrenmenin yolu ise buradan geçer! Hazırsan başlayalım.

Düğün Bütçesi Nedir?

¨Bir düğün ne kadara mal olur?¨ sorusunun cevabı ile düğün öncesi hazırlıklarının toplam rakamı, düğün bütçesini oluşturur. Düğün bütçesi kız isteme, nişan, kına, düğün ve ev hazırlık listesi eklendiğinde en az 50 bin TL’yi bulmaktadır. O nedenle planlamanı sadece düğün gününü değil tüm kalemleri düşünerek yapmanı öneriyorum.

Evlilik Masrafları Nelerdir?

Şunu çok iyi bilmelisin ki evlilik masrafları sadece düğünü kapsamaz. Evlilik masrafı, adı üzerinde bu yolda yürümeye karar verdiğin andan itibaren karşına çıkan tüm kalemlerdir. Bunlar arasında evlilik teklifi edeceğin tektaş, düğünün mini provası denen nişan yemeği, ev eşyaları, balayı ve büyük güne dair her ayrıntı vardır. Tüm bu kalemleri nişan, kına ve düğün masrafları olmak üzere 3 ayrı başlıkta toplayabiliriz.

Söz ve Nişan Masrafları Listesi

Kız isteme törenine ayrılan bütçe de nişan masrafları arasındadır. Bunun nedeni ise her çiftin hem söz hem de nişan yapmamasından kaynaklanıyor. Bazen ikisi bir arada aynı günde bazense söz isteme günü aile arasında söz kesilip yüzük takılması sonrasında ise büyük kutlamanın yapılacağı bir gün belirlenerek ayrıca nişan yapılması ile gerçekleşiyor. Tabii buna bağlı olarak masraf kalemleri değişiyor.

Kız istemeye gidilirken alınan çiçek ve çikolata
Tektaş ve alyanslar
Erkek tarafının geline aldığı bohça hediyesi
Kız tarafının damada aldığı bohça hediyesi
Nişan davetiyesi
Nişan yapılacak mekan
Nişan kıyafeti ve takım elbise
Kuaför masrafı
Nişan fotoğrafı çekimi

Kına Masrafları Listesi

İster geleneklere uyarak kına yap istersen daha modern kına dediğimiz bekarlığa veda partisi! Her ikisinde de ayırman gereken bir bütçe olmalı. Bunun nedeni her iki kutlama şeklinde de elbise, mekan, kına ve müzik gibi ortak masraf kalemlerinin bulunmasından kaynaklanıyor.

Kına mekanı
Mekan süslemesi ve yemeği
Kına elbisesi ve bindallı
Müzik
Kına Davetiyesi
Kına ve sunum için gerekli olan kına seti
Kuaför masrafı

Düğün Masrafları Listesi

İşte geldik büyük günün hazırlıklarına! Buradaki masraf kalemlerin hem çok büyük hem de vazgeçilmez. O nedenle düğün masrafları listesine ayırdığın rakamı özenle seçmelisin. Çünkü burada masrafların büyük bir parçasını oluşturan düğün mekanı ve balayı bulunuyor.

Düğün mekanı
Davetiye ve nikah şekeri
Düğün takıları
Düğün organizasyonu
Düğün fotoğrafçısı
Müzik ve video
Çiçek
Gelin arabası
Gelin ve damatlık
Gelin saçı ve makyajı ve aksesuarları
Düğün pastası
Balayı

Düğün maliyetleri tercih ettiğin seçimlerle değişir. Düğün salonu ile otelde düğün yapmanın maliyetlerinin değişebileceği gibi tasarımcı gelinliği ile özel dikim gelinliğin maliyeti de değişecektir. Planlamanı yaparken bu kilit noktaları mutlaka düşünmelisin.

Düğün masrafları listesine ek olarak bir de düğün alışverişi listesi olarak adlandırılan ev alışverişi listesi de bulunmakta. Bunlar buzdolabı, çamaşır makinası ve televizyon gibi eşyaların olduğu beyaz eşya, küçük ev gereçlerinin olduğu elektrikli ev aletleri ve en büyük masraf olarak adlandırılan mobilya olarak üçe ayrılıyor. Çeyiz olarak da adlandırılan bu kalemi de bütçe planına mutlaka eklemelisin.

Tüm bu ayrıntıları göz önünde bulundurduğunda ortalama düğün masrafı için en az 50 bin TL’yi gözden çıkarmaya hazır olmalısın. Gözün korkmasın! Planlamanı doğru yaparsan ya da senin için en uygun düğün kredisini bulabilirsen hayallerini gerçekleştirmen parmaklarını oynatmak kadar kolay olur. Böylece büyük güne giden yolu hem stressiz atlat hem de dilediğin düğünü yapabilme mutluluğunu yakalayarak yürüyebilirsin.