23 yıldır hiç bakım görmeyen Esenler’deki İstanbul Otogarı ayakta durmakta zorlanıyor. Otogarın kirişlerindeki çatlaklar ürkütücü boyutta.

Sözcü Gazetesi’nden Bora Erdin’in haberine göre, yapımına 30 yıl önce başlanan ve 23 yıldır hizmet veren Büyük İstanbul Otogarı’nın hiç bakımdan geçmediği ve taşıyıcı kirişlerin işlevini yitirmek üzere olduğu uyarısı yapıldı. Yapıda, 300’den fazla otobüs firması her gün on binlerce kişiyi taşıyor.

Ağustos ayında tahliye kararı çıkan binada taşıyıcı kirişler kırık, demirler çürük. Bina yoğun araç trafiğinde hissedilir şekilde sallanıyor. Yazıhanelerin bulunduğu en üst kattaki görünümünün içler acısı olduğu binanın, yıkılması işten bile değil. Ayrıca 30 yıl önce inşa edildiğinde kullanımda olan araçlara göre tasarlanan keskin dönüşlerin, yeni araçlara yol açmak için kesildiği gözle görülüyor.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, betonarme bir yapı için 30 yılın çok uzun bir süre olmadığını, mühendislerin bu tür binaları 70 ila 100 yıllık yaptıklarını söyledi. Ancak otogar binasının tümüyle incelenip performans analizinin çıkarılması ve depremde nasıl davranış göstereceğinin ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Suna şunları söyledi: “Otogar binası yapıldığından beri hiçbir zaman büyük bir bakıma alınmadı. Sürekli bakım yapılması gereken biri yapıdır. Otogarın da havalimanları gibi bakım ve temizliği yapılmalı. Ayrı bir birimi olmalı bakım ve temizlik için. 7-24 gözden geçirilmeli. Buranın artık elden geçirilmesi ve yeni bir planlama yapılması gerekiyor.”

Sözcü