DÜNYANIN 2016 yılında zor bir dönemden geçtiğini belirten Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, 2017 yılının ikinci çeyreğinden itibaren gayrimenkulde talebin hızla satışa döneceğini söyledi.

Yeni yılda konutta fiyatların düşük seyrettikten sonra tavan yapacağını belirten Akbalık, İstanbul’un değerini henüz bulmadığına da dikkat çekti. Özellikle TL ve dolarda suların durulmasıyla gayrimenkule talebin artacağını dile getiren Akbalık, “Tüm dünyada gayrimenkul sektöründe dönem dönem iniş çıkışlar olur. Bu yıl biz de sorunlar yaşandık. Ancak sular durulunca vatandaş birikimini park edecek yer arayacak ve en iyi durak gayrimenkul olacak” dedi.

YÜZDE 30’UNU SATTI

Ahmet Akbalık, İstanbul Kazlıçeşme’de Ziylan Grup ve Yenigün İnşaat ortaklığı ile inşa ettikleri 4.2 milyar lira değerindeki ‘Büyükyalı İstanbul’ projesinde inşaatın sürdüğünü söyledi. İlk etapta 572 konutun satışa çıktığını belirten Akbalık, “3 ayda evlerin yüzde 30’unu sattık. Böyle bir dönemde bu satış rakamlarına ulaşmak oldukça önemli” dedi. Konutların metrekare satış fiyatının 13 bin lira ile 26 bin lira arasında değiştiğini belirten Akbalık, yaşamın 2019 Haziran’da başlayacağını dile getirdi. Zeytinburnu sahilde rekabetin yoğun olduğunu belirten Akbalık, “Yeni projeler var ama bölgede başka arsa yok. Avrasya Tüneli ve altyapı yatırımları ile bölge değerleniyor. En son yapılan bir araştırmaya göre Zeytinburnu genelinde bugün ortalama 3 bin 400 TL olan birim metrekare fiyatı 5 yıl sonra yüzde 112 artış ile 7 bin 200 TL’ye ulaşacak. Sahil bandında ise halen 16 bin TL olan rakam, yüzde 108 artış ile 33 bin TL’ye çıkacak” dedi. 2017 yatırım planları hakkında bilgi veren Akbalık, “Beşiktaş Balmumcu’da konut ve otel yapacağız. Kemerburgaz’da konut, Antalya ve Didim’de de turizm yatırımları planlıyoruz. 4 yeni otel yatırımı da olacak. Antalya’da bir otelimiz var. Balmumcu ve Zeytinburnu projelerinde otellerimiz olacak. Didim ve Demre’de otel yatırımı planlıyoruz” dedi.
NE ALDIĞIMIZI BİLMİYORUZ

EVLERDE net-brüt metrekare farkının yüzde 50’leri bulduğunu belirten Akbalık konut alacak vatandaşın dikkatli olması gerektiğini dile getirdi. Zeytinburnu’ndaki Büyükyalı projelerinde farkın yüzde 20 olduğunu belirten Akbalık, “Projeler yangın çıkış koridoru, asansör boşluğu, tesisat odası gibi birçok bölümü brüt metrekareye dahil ediyor, biz etmiyoruz. Net denilince dışarıdan duvarı kolonları hesaplıyorlar. Oysa net evin içinde süpürülebilir alandır. Ne yazık ki biz ev alırken ne aldığımızı bilmiyoruz” dedi.

Hürriyet