Yenibiris.com 3 aylık istihdam raporunu açıkladı. 2015’in ilk 3 ayında turizm-otelcilik sektörü perakendeyi geçerek en çok eleman ilanı veren sektör oldu. Satış temsilcisi ve kasiyer ise bütün sektörlerde en fazla ihtiyaç duyulan kişilerin başında geldi.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, iş ilanları ve ilanlara yapılan başvurular doğrultusunda, 2015 ilk çeyrek istihdam raporunu hazırladı. Rapor son yılların aynı dönemiyle kıyaslandığında en fazla eleman ilanı veren sektörlerin, yıldan yıla değişiklik gösterdiği görülüyor. 2014’ün ilk 3 ayında en çok eleman aranan sektör perakende olurken 2013’te yapı-inşaat olmuştu.

Bu yıl ocak, şubat ve mart aylarında işe alım açısından öne çıkan sektörler turizmden sonra eğitim, inşaat ve perakende oldu. 2014’ün son aylarını birinci sırada bitiren perakende bu kez 4. sırada yer aldı. Yeni eğitim öğretim yılına hazırlanan eğitim sektörü turizmden sonra 2. sırada geldi.

EN ÇOK İLAN YAYINLANAN SEKTÖRLER (İLK 10) ORAN

TURİZM-OTELCİLİK % 12
EĞİTİM % 7
YAPI-İNŞAAT % 7
PERAKENDECİLİK-TOPTANCILIK % 7
HİZMET % 6
ÜRETİM-İMALAT % 5
SAĞLIK-TIP % 5
TEKSTİL % 5
BİLİŞİM % 5
GIDA % 4

İlk 10 sektörde en çok aranan pozisyonlar şöyle:
Turizm-Otelcilik: Garson, resepsiyonist
Eğitim: İngilizce Öğretmeni
Yapı-İnşaat: İnşaat Mühendisi
Perakende: Satış Danışmanı, Kasiyer
Hizmet: Müşteri Hizmetleri Görevlisi
Üretim-İmalat: Üretim Sorumlusu
Sağlık-Tıp: Hemşire
Tekstil: Satış Temsilcisi
Bilişim: Yazılım Uzmanı
Gıda: Gıda Mühendisi

YÖNETİCİ İHTİYACI YOĞUN

Son yıllarda yüksek sezondaki hareketliliği süren turizm-otelcilik sektörü bu dönemde işe alınmak üzere yaklaşık 20 bin kişi arıyor. Sektörde en çok arananlar garson, ön büro resepsiyonist ve satış danışmanı olurken yönetici seviyesinde de deneyimli kişilere yoğun ihtiyaç duyuluyor. Restoran müdürü, yiyecek içecek müdürü, satış pazarlama müdürü, kat hizmetleri müdürü, genel müdür yardımcısı, şirketlerin aradığı yöneticiler arasında. Son yıllarda spa kültürünün yaygınlaşmasıyla spa müdürü, spa şefi, spa terapisti gibi bu alanda deneyimli çalışanlara da yılın her döneminde gereksinim duyuluyor. Yönetim kademesi arttıkça sektör deneyimli profesyonellere ihtiyaç daha da artıyor.

KASİYER SATIŞ TEMSİLCİSİNE YETİŞTİ

Yılın ilk 3 ayında bütün sektörler genelinde yine en çok satış temsilcisi arandı. Önceki dönemlerden farklı olarak kasiyer ilanları iki katına artarak satış temsilcisi ilanlarına yetişti. Muhasebe elemanı, her zamanki gibi ilk 3 arasında yer aldı.

EN ÇOK ARANAN POZİSYONLAR ORAN
SATIŞ TEMSİLCİSİ % 11
KASİYER % 11
MUHASEBE ELEMANI % 9
GARSON % 8
SEKRETER % 6
DEPO ELEMANI % 5
GÜVENLİK GÖREVLİSİ % 5
ÇAĞRI MERKEZİ MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ % 4
MAKİNE MÜHENDİSİ % 3
İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ % 2

EN FAZLA BAŞVURU BANKALARA

2015 yılı ilk 3 ayında iş arayanlar yine en çok bankacılık sektörüne iş başvurusu yaptı. Bankalara yapılan başvurular önceki döneme göre biraz daha arttı.

EN ÇOK BAŞVURU YAPILAN SEKTÖRLER ORAN
BANKACILIK-FİNANS %17
EĞİTİM % 9
PERAKENDECİLİK-TOPTANCILIK % 8
TURİZM-OTELCİLİK % 7
HİZMET % 5
YAPI-İNŞAAT % 5
GIDA % 4
SAĞLIK-TIP % 4
BİLİŞİM % 3
ÜRETİM-İMALAT % 3

Gişe elemanı pozisyonu, deneyim gerektirmeyen ve en fazla ilan verilen pozisyon olması nedeniyle en fazla başvuru yapılan ilan oldu. İkinci ve üçüncü sırada değişiklik olmadı. Çağrı merkezi ilanlarına yapılan iş başvurularında da bir miktar düşüş görüldü.

EN ÇOK BAŞVURU YAPILAN POZİSYONLAR ORAN
GİŞE ELEMANI % 14
SATIŞ TEMSİLCİSİ % 8
MUHASEBE ELEMANI % 6
ÇAĞRI MERKEZİ MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ % 5
İNSAN KAYNAKLARI UZMANI % 5
MAĞAZA SATIŞ DANIŞMANI % 5
SEKRETER % 4
BRANŞ ÖĞRETMENİ % 4
KASİYER % 4
İNŞAAT MÜHENDİSİ % 3

En çok iş ilanı verilen iller değişmedi. İstanbul’un ardından sırasıyla Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa geldi.

2015 ilk çeyrek istihdam verileriyle ilgili olarak Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, “En çok iş ilanı verilen sektör sıralamalarında önemli bir değişiklik görülmese de turizmin perakendeyi geçtiğini ve eğitim sektörünün daha da hareketlendiğini görüyoruz. Adayların iş başvuruları istediği maaş artışını alamayan çalışanların yeni iş arayışı nedeni ile de artmış durumda.” dedi.