Emekli maaşları ile ilgili son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Milyonlarca birey yeni yılda yapılacak maaş artışlarını bekliyor.

Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı belli oluyor. Konuyla ilgili çok sayıda vatandaş araştırmalarını aralıksız sürdürürken detaylar ise netleşmeye başladı. Özellikle 2018 Temmuz’u ve iki bayramda aldıkları ikramiyelerle yüzleri gülen vatandaşlar yeni yıl zammı için geri sayıma başladılar. Yeni yılda yapılacak maaş artışlarında ise en büyük etken enflasyon oranları olacak. 2018 yılı ikinci yarısında gerçekleşecek olan enflasyon oranları neticesinde maaşlara yapılacak zam miktarı belli olacak. İlk 4 aylık veriler ise açıklandı. Bu veriler doğrultusunda SSK ve Bağ-Kur’luların Ocak ayında alacakları zam miktarı yüzde 10.65 olacak. Memur emeklileri ise yüzde 4’lük artışa ilaveten 7.15’lik enflasyon farkı ile birlikte yüzde 11.5’e ulaşacak.

EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILACAK ZAM NE KADAR OLACAK?
Bu oranların gerçekleşmesi neticesinde SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarında 108 lira ile 521 lira arasında artış yaşanacak. Öten yandan memur emeklileri maaşları da oldukça aratılan konular arasında geliyor. En düşük memur aylığı da 2 bin 149 liradan 2 bin 389 liraya yükselecek. Ocak’ta maaşlarla birlikte ek ödemeler de artacak. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda 2019’da bayram ikramiyesi de alacak.

Ocak ayı yaklaştıkça hem emekliler hem de memurlar için enflasyon hesapları da artıyor. Çünkü SSK ve Bağ-Kur’lular Ocak ayında son 6 aylık enflasyon değişimi kadar zam alırken memur ve memur emeklileri de yüzde 4’lük zammın üstüne enflasyon farkını maaşlarında görecek.

2018’in ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 3.5’i aşan kısmı fark olarak yatırılacak. Ekonomi programındaki tahmine göre, 2018’in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 10.65 olarak gerçekleşecek.

Bu durumda SSK ve Bağ-Kur’luların zam oranı 10.65, memur emeklilerinin de yüzde 7.15 enflasyon farkı yüzde 4 artış ile yüzde 11.15 olacak.

Merkez Bankası’nın son beklenti anketindeki tahmine göre ise 6 aylık enflasyon yüzde 13.78 çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 13.78, memurlar ise yüzde 4’lük zamlarıyla birlikte toplam 14.28 zam alacak.