Türkiye’de milyonlarca emekli Ocak ayında yapılacak zam miktarı için geri sayıma başladı.

Emekli maaşları ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaş yeni yılda alacakları zam için geri sayıma başlamış durumdalar. 2018 yılı ikinci yarısında gerçekleşmiş olan enflasyon oranlarına bağlı olarak alacakları zam miktarı belli olacak bireylerin, bu zammın yanında ek ödemelerde de artış yaşaması bekleniyor. Eğer ki beklenen taleplerin hayata geçirilmesi durumunda ise emekliler maaşlarına yüzde 8-9’u oranında para alabilecekler. Peki Ocak ayında emekli maaşlarında ne kadar artış olacak. Güncel emekli maaşları ne kadar olacak? İşte merakla araştırılan o soruların yanıtları…

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

En çok araştırılan konular arasında bulunan emekli maaşları ne kadar olacak? sorusu güncel enflasyon rakamlarının yanında ek ödemelerde yaşanacak artışlarla birlikte farklılık kazandı. Biz de Sabah.com.tr ekibi olarak bu konuyla ilgili merak edilen tüm soruları sizler için hazırladık.

Tüm emekliler maaşlarının artacağı Ocak ayını bekliyor. Ocak’ta SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2018’in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam verilecek. Memur emeklilerine ise yüzde 4 toplu sözleşme artışının yanı sıra 2018’in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5’i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.Yeni Ekonomi Programı’ndaki enflasyon tahminine göre zam oranı SSK ve Bağ-Kur’lularda yüzde 10.65, memur emeklilerinde yüzde 4 + yüzde 7.15 olabilecek.

Merkez Bankası’nın beklenti anketindeki tahmine göre ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 11.09, memur emeklilerine yüzde 4 + yüzde 7.59 zam oranı çıkabilecek.

SINIR DEĞİŞECEK
Ocak’ta maaşlar artacağı için, tüm emeklilere her ay verilen ek ödeme de zamlanacak. Halen maaşı bin 106 lira 12 kuruşun altında olanlara net aylıklarının yüzde 5’i, üstünde olanlara ise yüzde 4’ü oranında ek ödeme veriliyor. Ocak’ta bu sınır yükselecek. Şu ana kadar gerçekleşen verilere göre, bu sınır bin 229 lira 34 kuruşa çıkacak.

Bu arada emekliler vergi iadesinin yerine gelen ek ödemede oranın artırılması beklentisi taşıyor. Türkiye Emekliler Derneği, oranın en az yüzde 8-9 olmasını istiyor. Bu talep hayata geçerse, emekliler her ay maaşlarının yüzde 4-5’i yerine, yüzde 8-9’u oranında ek ödeme alabilecek

2 bin 888 liranın hesabı

MEVCUT DURUM
Net maaş 2.500 TL Ek ödeme 100 TL Ek ödemeli maaş 2.600 TL

ZAM YÜZDE 10.65 OLURSA
Net maaş 2.766,25 TL Ek ödeme 110,65 TL Ek ödemeli maaş 2.876,90 TL

ZAM YÜZDE 11.09 OLURSA
Net maaş 2.777,25 TL Ek ödeme 111,09 TL Ek ödemeli maaş 2.888,34 TL

NET MAAŞI NASIL GÖREBİLİRİZ?
Bazı emekliler banka hesabına yatırılan paranın tamamının net maaşı olduğunu düşünüyor

Ancak bu paranın içerisinde hem net maaş hem de ek ödeme bulunuyor. Emekliler e-Devlet sisteminden giriş yaparak hem net maaşını hem ek ödemesini görebiliyor. Ayrıca rakamı SGK’dan da öğrenebilir.