İSTANBUL’da 2006 yılında faaliyete başlayan dünyanın en büyük gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Emaar Properties, Toscana projesinin ardından hayata geçirdiği Emaar Square projesinde son viraja girdi.

Anadolu Yakası’nda 800 bin metrekarelik alanda, AVM, konut, rezidans ve otelden oluşan bir alanı kapsayan Emaar Square’de konut teslimatları başladı. Açılışı 2 kez ertelenen AVM de 2017’nin mart ayında açılacak. Emaar Türkiye CEO’su Cenk Arson, Rusya krizi, terör eylemleri ve 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra oluşan ortamın yatırımlarını etkilemediğini, Emaar Propetries’in piyasa değeri 13 milyar dolarlık bir şirket olduğunu, kârından fedakarlık edebileceğini ancak marka değerinden ödün vermeden projelerini hayata geçireceğini anlattı. Dünyanın en çok ziyaretçi alan AVM’lerinden The Dubai Mall’un başarısını da hatırlatan Arson, Türkiye’deki ikinci projeleri Emaar Square’nin İstanbul’un cazibe merkezi olması konusundaki bir eksikliği dolduracağını ve yabancı turistlerin Anadolu Yakası’nda geçirdikleri zamanı artıracağını anlatarak, “Emaar Square’in hedefi Dubai’den sonra İstanbul’u başta Körfez ülkeleri olmak üzere, küresel cazibe merkezine dönüştürmek. Emaar’ın farklı ülkelerdeki projelerini yakından takip eden bir müşteri portföyü var. Onlar da İstanbul’a büyük ilgi duyuyor” dedi.

KÖRFEZ’DEN MÜŞTERİ BULDU

İstanbul’un Emaar için Dubai ve Mısır’dan sonra en çok yatırım yaptığı yer olduğunu belirten Arson, “Emaar Square projesi 1000 konutu ve 44 bin metrekarelik ofis alanlarını kapsıyor. AVM projesi ise 143 bin metrekare. AVM yalnızca lüks segmentte olmayacak, bu algı yanlış. Yılda 26 milyon ziyaretçi bekliyoruz. Farklı kesimlerden müşterilere hitap edecek. Metrekare fiyatları 3 bin 500 ve 6 bin 500 dolar arasında değişen dairelerin yüzde 24’ünü Körfez ülkelerinden gelen müşteriler satın aldı” dedi.

Hürriyet