Evlerimizin aynaları duvarlar ve renkleri iç dünyamızı ve yaşam algımızı yansıtıyor. Sade ve pastel renklerin daha çok tercih edildiği bir gerçek fakat duvar rengi denince son derece sıra dışı renk seçenekleri de mevcut.

Mavi bir duvar rengi odaya muhakkak ki bir huzur katacaktır. Ya da beyaza yakın bir sarı evinizi olduğundan çok daha geniş ve ferah gösterecektir. Duvar rengi konusunda seçenekler çok fazla, bu konu dekorasyoncuların ev konusunda çok önemsediği ciddi ayrıntılardan biri.

Evinizi boyamak için bir renk belirleyebilir ve o rengi her odaya farklı tonlar şeklinde uygulayabilirsiniz. Koridor gibi geçiş alanlarını ise bu rengin en açık tonuna boyayarak odalar arası yumuşak bir bağlantı sağlayabilirsiniz.

Açık renkler odanızı çok daha havadar ve aydınlık aynı zamanda da geniş gösterirken, koyu renkler ise daha sıcak ve samimi bir hava katacaktır. Duvar rengi seçimi yaparken moda renklere yönelmenin yanında kendinizi iyi hissedebileceğiniz renkleri de dikkate almanızda yarar var.

Diğer taraftan yüksek tavanlı bir odayı daha alçak göstermek istiyorsanız, duvarı boyadığınız rengi tavana 15 cm kalana kadar boyayıp bırakın, ya da tavanı çok daha koyu bir renge boyayarak da tavan yüksekliğini gizleyebilirsiniz.

Dar bir odayı daha geniş göstermek içinse kısa duvarları daha koyu, uzun duvarları daha açık bir renkle boyayabilirsiniz.

Hürriyet Yazarkafe