Dünyanın dört bir köşesinde, farklı mimarların ellerinden çıkmış tasarım binalar görenleri hayrete düşürüyor.

 

Kansas City Kütüphanesi – Kansas City, Amerika Amerika’da Kansas City’de yer alan bu kütüphane binasının ilk hali 1873’te inşa edilmiş. Bina bugünkü görünümüne 2004 yılında gerçekleşen çalışma ile kavuşmuş.
Mind House – Barselona, İspanya Ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen bina, Barselona‘da Parc Güell’in içerisinde yer alıyor. Bina 1900-1914 yılları arasında, uzun bir zaman diliminde inşa edildi.
The Crooked House – Sopot, Polonya Orijinal adı Krzywy Domek olan bina, 2004 yılında Sopot‘ta inşa edildi. 4000 metrekarelik bir alan üzerinde konumlanan bina, şehirdeki alışveriş merkezlerinden birinin parçası olarak hizmet veriyor.
Stone House – Guimarães, Portekiz Ünlü çizgi film serisi Taş Devri’nden esinlenerek Guimarães, Fafe Mountains’e inşa edilen binanın yapım yılı 1974.
La Pedrera – Barselona, İspanya Yine ünlü mimar Gaudi’nin müthiş sanatsal zekası ve yaratıcılığının eseri olan binanın yapımı Barselona‘da 1906’da başlamış ve yapımı 4 yıl sürmüş. Eser 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmış.
Museum of Contemporary Art – Rio De Janeiro, Brezilya Oscar Niemeyer tarafından Rio De Janerio’da yüksek bir noktada yer alacak şekilde tasarlanan bu modern binanın yapımı 1996 yılında bitmiş.
Rotating Tower – Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai‘de 420 metre yüksekliğinde ve 80 katlı olarak inşa edilen binanın tasarımcısı David Fisher. Binada yer alan her kat dakikada 6 metre dönerek, 90 dakikada turunu tamamlıyor.
Casa da Musica – Porto, Portekiz Ülkenin en büyük konser salonu olan Casa da Musica, Hollandalı mimar Rem Koolhaas tarafından tasarlanmış. Binanın inşasına Porto‘da 2001 yılında başlanmış ve yapımı 4 yıl sürerek, 2005’te kullanıma açılmış.
Nautilus House – Mexico City, Meksika Aynı zamanda Ulusal Meksika Üniversitesi’nde profesör olan Javier Senosiain tarafından Mexico City‘de tasarlanan bina, organik mimarinin ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Cubic Houses – Rotterdam, Hollanda Rotterdam’da yer alan bina mimar Piet Blom tarafından tasarlanmış.

Sözcü