İSMEP Projesi 2014 yılında Avrupa ve Asya’da en başarılı proje seçildi
Dünya Bankası Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Sri Mulyani Indrawati,İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret ederek, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen İSMEP Projesi’nin 2014 yılında Avrupa ve Asya’da en başarılı proje seçilmesi sebebiyle Vali Şahin’ e ödül takdim etti.
İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) 2006 yılında İstanbul Valiliği bünyesinde “Geleceğimizi Güçlendiriyoruz” sloganı ile kurulmuştu.İPKB, afetler olmadan önlem alma amacı ile İstanbul’da başta okullar ve hastaneler olmak üzere kamu binalarını olası bir depreme karşı yeniden yapılandırmakta ve güçlendirmektedir. İPKB’ nin amacı doğrultusunda öncelikli olarak kullanılacak başta hastaneler, okullar ve yurt binaları olmak üzere toplamda 1175 kamu binası sismik riskleri değerlendirilerek depreme karşı güçlendirilmiş, güçlendirilemeyecek olanlar ise yıkılıp yeniden yapılarak kullanıma sunulmuştur.
Güvenli Şehir Güvenli Yaşam Sloganı ile yola çıkan IPKB, bunların yanında İstanbul halkını olası bir depreme karşı bilinçlendirmektedir.