Dolardaki değer kaybı devam ederken seçim beklentilerinin şekillenmeye başlamasıyla TL’deki pozitif ayrışma sürüyor. Dolar dün 2.58 TL’nin de altına inerek en düşük 2.5775 TL’yi gördü

Seçim anketlerinin genel seçimlerinde Ak Parti’nin tek parti hükümetinin süreceği yönündeki bir senaryonun güçlendiğine dair işaretler vermesi ve küresel piyasalarda dolarda görülen zayıf seyir ile dolar/TL gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrışıyor.

Geçen hafta 2.70’li seviyelerde seyreden dolar/TL dün 5 haftanın en düşük seviyesi olan 2.5805’e kadar geriledi. TL bu verilere göre bir haftada yüzde 4’ün üzerinde değer kazandı ve 3.5 yılın en büyük haftalık değer kazancını elde etmiş oldu.
Reuters’a bilgi veren analistler orta uzun vadedeki siyasi endişelere karşın seçime ilişkin koalisyon ihtimali gibi kısa vadeli endişelerin azaldığını belirtirken, TL bu beklentiyle dolar karşısında haftanın ilk dört gününde yüzde 4’ün üzerinde değer kazanarak yaklaşık 3.5 yılın en yüksek haftalık değer kazancına ilerliyor.
TL’nin değer kazancında seçim beklentilerinin yanı sıra 12 yılın zirvesini gördüğü mart ayından bu yana ise yüzde 7 değer kaybeden dolar endeksi de etkili oluyor.

Beklenti 2.70 TL
Bu arada Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre, dolarda yıl sonu kur tahmini 2.7012 TL’den 2.7193 TL’ye yükseldi. Ankete göre kurda 12 ay sonu öngörüsü ise 2.7672 TL’ye çıktı.

Milliyet