Küresel ısınmaya bağlı olarak iklim değişiklikleri hayatımızı doğrudan etkilerken, sigorta sektörünü de yeni açılımlarla tanıştırdı.
Lodos fırtınası ve sel baskınları sonrası çatı uçması, tavan çökmesi ve su basması gibi hasarlar İklim değişikliklerine bağlı doğa olaylarının başında gelirken neden olduğu hasarların sektöre maliyetinin her yıl arttığını belirten Aksigorta Hasar ve Operasyon Genel Müdür yardımcısı Ayhan Dayoğlu, geçtiğimiz hafta sonu lodos fırtınası ve sel baskınları nedeniyle Aksigorta olarak 480 hasar ihbarı aldıklarını belirtti.
Ayhan Dayoğlu, sözlerine şunları ekledi:
“Lodos fırtınası ve sel baskınlarının yaşandığı günlerde hasar ihbarlarında yaklaşık yüzde 30 artış yaşadık ve günde 230’a yakın hasar ihbarı aldık. Hafta sonu Aksigorta’ya ulaşan 480 hasar ihbarının 144’ü Bursa, 95’i İstanbul, 40’ı Kocaeli, 201’i ise diğer illerden geldi. Hasar ihbarlarının 357’si fırtına, 33’ü sel, 2’si ise yıldırım düşmesi kaynaklıydı. Sel, fırtına ve yıldırım düşmesine bağlı olarak bu illerde en çok çatı uçması, tavan çökmesi ve su basması ihbarlarını aldık. Özellikle lodos nedeniyle birçok işyerinde tabela hasarı tespit ettik. Sahil kıyılarında bulunan şehirlerin yanı sıra iç kesimlerde de fırtınanın ve selin ciddi etkileri görüldü, birçok işyeri ve konutta hasar meydana geldi.”
Afetler sonrası hasarı en aza indirmek için devreye giren sigorta kurumları evlerde ve işyerlerinde görülecek, sel, dolu, fırtına ve yıldırım gibi doğa olaylarına bağlı risklerin etkilerini en aza indirgemek için devreye giriyor. Böylece oluşan olumsuzlukları en aza indirgeyerek alınan zararı önlüyor ve hayatlarına kaldıkları yerden güvenle devam etmelerini sağlıyor.