BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Diyarbakır’da yapımı tamamlanan Suriçi ve Dicle Vadisi Rekreasyon projesinin ilk etabının açılışını yaptı.

Yıldırım, “Diyarbakır’ı bölgenin parlayan yıldızı, bir numarası yapmaya kararlıyız” dedi. Açılışta konuşan Yıldırım şunları söyledi:

CAZİBE MERKEZLERİNİN MERKEZİ DİYARBAKIR

“Cazibe merkezleri projemiz var, 23 ili kapsıyor. Bu illerden biri de Diyarbakır. Diyarbakır cazibe merkezlerinin, merkezi oluyor. Diyarbakır’da 375 müracaat var. Bunların toplam yatırım bütçesi 6.5 milyar lira. Terörü kontrol altına altık, can ve mal güvenliği sağlandı. Şimdi hedef gelecek güvencesi. İş için düğmeye bastık. Fabrikaları yapıyoruz. Bundan sonraki planımız bu. Diyarbakır’ı bölgenin parlayan yıldızı, bir numarası yapmaya kararlıyız. Yıkılan evlerin işyerlerin en güzelini yapıyoruz. Yıkılan evleri yapmak kolay ama yıkılan gönülleri yamak zordur. Gönlüler yapacağız.”

İLK ETAP MALİYETİ 57 MİLYON TL

Başbakan Yıldırım’ın, dün Diyarbakır’da gezdiği Gazi ve Melik Ahmet Caddeleri Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nin birinci etabının 24 milyon TL’ye mal olduğu ve 500 esnafa dış cepheleri onarılan dükkanları teslim edildiği açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre, Başbakan Yıldırım’ın açılışını yaptığı Gazi ve Melik Ahmet Caddeleri Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Dicle Vadisi Projesi’nin birinci etabı ve restorasyonu tamamlanan tarihi yapıların toplam bedeli 57 milyon TL. Terör olaylarının yaşandığı Suriçi’nde yöresel mimariye uygun 44 konutun yapıldığı terör saldırılarında tahrip olan aralarında 2 kilisenin de bulunduğu tarihi eserler restorasyonunun ise sürdüğü belirtildi. Ayrıca, terörden zarar gören bölgede vatandaşlara eşya yardımı, kira yardımı ve kamulaştırma için toplam 129 milyon TL nakdi yardım ve ödeme yapıldığı, hak sahipleri için bölgede toplam 7 bin 837 adet konutun yapılacağı ifade edildi.

Hürriyet