İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, Diplomacy.Live tarafından, Türkiye’de sosyal medyayı en iyi kullanan şirketleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilen “Sosyal Marka 100” araştırmasında en başarılı markalar listesine girdi. DemirDöküm, listeye giren tek iklimlendirme markası oldu.

DemirDöküm, sektördeki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Pazarlama bütçesinin yüzde 20’sini online iletişime ayıran DemirDöküm,Türkiye’nin sosyal medyayı en iyi kullanan şirketlerinin yer aldığı en başarılı markalar listesine girmeyi başardı. Diplomacy.Live tarafından hazırlanan, Türkiye’de ilk kez yüzlerce markanın internet sitesi, sosyal ağ hesabı, sayfaları, kanalları ve mobil uygulamalarının dünya standartlarında incelendiği “Sosyal Marka 100” listesinde DemirDöküm; ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sektöründen giren tek marka oldu.

Diplomacy.Live tarafından geliştirilen, Dijital Araştırmalar Derneği liderliğinde bu yıl ilk kez hazırlanan SOSYALMARKA 100 listesi, Capital500, ISO500 ve popüler sosyal ağlarda öne çıkan markaların arasından web siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya hesapları dikkate alınarak gerçekleştirildi. Her 3 ayda bir güncellenmesi planlanan Sosyal Marka 100 listesinin metodolojisi dijital varlık, sahip olunan varlıkların kişiselleştirmesi, güncelliği, etkileşimi, yarattığı etki gibi 158 göstergeden oluşan parametreler ışığında oluşturuldu.

“PAZARLAMA BÜTÇEMİZİN % 20’SİNİ DİJİTALE AYIRIYORUZ”
DemirDöküm’ün dijital yatırımları hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna; “2014’te dijitalin toplam pazarlama yatırımlarımız içerisindeki payı %4 civarındayken, 2015’te bu rakamı %12’ye çıkardık. 2016’da ise pazarlama bütçemizin %20’sini dijitale ayırdık. Dijital mecralara yaptığımız yatırımların sonuçlarından oldukça memnunuz” dedi. Ertuna, şöyle devam etti:

“Yeni tüketiciye ulaşmak adına gerçekleştirdiğimiz araştırmalar sonucunda dijitalleşmeye odaklandık. Bu alandaki dönüşüm stratejimizi, Türkiye’nin yeni teknolojilere uyum hızını baz alarak geliştirdik. Öte yandan dijitalleşmeyi sadece iletişim olarak görmüyoruz, iş süreçlerimizin yönetimine de katıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu anlayışla CRM altyapımızı yeniledik ve yetkili satıcılarımız ile satış noktalarımız arasındaki sinerjiyi artırmak için Demir Club Programımızı geliştirerek özel bir sosyal ağ yatırımı yaptık. Şu anda bu sistem üzerinden 3 bini aşkın firmaya interaktif bir erişimimiz var.”