Yaşam alanınızı güzelleştirecek 16 tüyo ile dekorasyonda harikalar yaratmanız mümkün.
Neden bir profesyonel tarafından dekore edilen evler gözümüze daha iyi ve daha güzel görünür? Böyle düşünmeniz çok normal. Oysa oldukça basit bir kaç önemli kuralı uyguladığımızda aynı görüntüyü yakalama şansımız her zaman var. Yeterki bu kuralları bilelim, ve uygulayalım. Dekorasyonda uzmanların 16 küçük sırrını sıralıyoruz.

1- Aydınlatmaları doğru yerleştirin
Masa lambalarınızı yerleştirirken, yanındaki kanepe ve sandalyeye oturulduğunda abajurun şapkasının göz hizasında olmasına dikkat edin.

2- Sergilemek için açık raflar kullanın
Özellikle doğal bir arka fona sahipseniz sergilediğinz az sayıdaki obje bile etkili bir görünüm sağlar.

3- Bloklar halinde renk ekleyin

Renkleri büyük bloklar halinde kullanırsanız istediğiniz temayı daha çok ortaya çıkarırsınız.

4- Güçlü desenler seçin
Küçük alanlarda ve panallerin arasında kullanacağınız duvar kağıdının güçlü bir desene sahip olmasına özen gösterin.

5- Yakın tonlardaki aksesuarları gruplayın
Böylece benzer tonlardaki akseseuarlar otomatik olarak bir koleksiyon objesi gibi görünecektir.

6- Yatakbaşının görünür olduğundan emin olun
Yastıkların yatakbaşının görünmesini engellemelerine izin vermeyin. Ayrıca yatak örtünüzle takım olan yastıklarınızı yatakbaşınızın ortasına doğru yerleştirirseniz daha iyi bir görünüm ortaya çıkmasını sağlarsınız.

7- Manevralar için kendinize alan ayırın
Salonda rahatça hareket edebilmek için masa etrafındaki sandalyeler çekildiğinde duvar ile arasında yaklaşık 60 cm kadar mesafe bırakın.

8- Lambaderlerin yeri ve yüksekliğini doğru belirleyin
Bir kanepe ya da berjerin yanına yerleştirdiğiniz lambader, genel aydınlatmanın yanı sıra okuma ışığı olarak da kullanılabilir. Lambaderin düzgün bir okuma ışığı sağlayabilmesi için yerden yüksekliğinin 150 cm civarında olması gerekiyor. Otururken ya da ayakta olduğunuzda aydınlatmanızın ampülünün görünmemesi için lambaderlerininiz başlığını buna uygun seçin.

9- Her odada öne sadece bir desenin çıkmasına izin verin
Desenin içindeki renklerden birini aksesuarlarda ve duvar boyasında kullanın.

10- Mobilyalarınızla sanatı birleştirin
Uzun bir büfe ya da konsolun üzerine asacağınız büyük bir kanvas tablo sayesinde etkileyici bir görünüm sağlayabilirsiniz.

11- Resimleri gruplayarak asın
Bu görsel olarak iyi bir etki oluşturur. Grupladığınız çerçevelerden en az bir tanesi daha güçlü bir görünüm yakalamak için büyük olmalıdır.

12- Koyu renk duvarlar dramatik etki yaratır
Odanızın duvarlarını koyu ve parlak bir renge boyamak zengin,gösterişli ve dramatik bir görünüm yakalamanzı sağlar.

13- Açık renklerle odanızı aydınlatın
Açık renklerde duvarlar, huş ağacından mobilyalar ve yerler, ışığın odanızda yayılmasını ve odanın aydınlık olmasını sağlar. Ferah bir oda istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

14- Aydınlatmanızı doğru yükseklikte asın
Yemek masanızın üzerindeki avize ile masanızın arasında yaklaşık 90 cm mesafe olsun. Böylece masada oturanların birbirini rahat görmesini sağlarken yemek servis eden kişinin başını çarpmasını da engellersiniz.

15- Alanları renk ile bağlayın
Nötr renkleri başarıyla evinizin odaları arasında bağlantı sağlamak için kullanabilirsiniz. Monokrom renkleri kullanmak akışı duygusu yaratmanızda size yardımcı olaraktır.

16- Komidini alçak tutun
Komdininiz yatağınızdan birkaç cm daha alçak olursa hem üzerindekilere daha kolay ulaşırsanız hem de görsel olarak daha iyi durur.
Ensonhaber