Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL kullanılması yönündeki çağrısı, AVM kiralarında dövizden TL’ye geçilmesi konusunu tekrar gündeme getirdi.

Perakende sektöründe maliyetlerin önemli bir bölümünü oluşturan kira giderleri, son dönemde döviz kurundaki artışın da etkisiyle bazı AVM’lerde mağaza kapatmalarına neden olurken, perakendeciler memnuniyetle karşıladıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL kullanılması yönündeki çağrısıyla birlikte AVM’lerin mağaza kiralamada dövizden TL’ye geçmesini istedi.

Memnuniyet verici

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının organize perakende sektöründe memnuniyet yarattığını belirterek, Erdoğan’ın Türk markaları açısından hayati bir sorunu ülke gündeminde tuttuğunu, AVM yöneticilerine yapılan çağrıların karşılık bulacağından emin olduklarını söyledi.

Son 5 yılda en önemli sorunun döviz bazlı kiraların ödenemez noktaya gelmesi olduğunu kaydeden Öncel, şöyle konuştu: “Bu süreçte dolara dayalı kiralar TL bazında yüzde 122, euro’da ise yüzde 79 arttı. Bu yüksek ateşi hiçbir sektör kaldıramaz. Biz de bunu dile getiriyorduk. Şu an Türkiye’deki AVM’lerin kira uygulamalarını gözden geçiriyoruz. Organize perakende sektörü ödenebilir ve sürdürülebilir kira kurunun üst sınırda dolarda 2.30-2.40 TL olmasını uygun görüyor.”

Milliyet