Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankaların faiz indirimleriyle ilgili olarak, “Bankaların faizlerde başlattığı düşüş trendi devam etmek zorundadır, umut ediyorum edecektir” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuştu.

“İstanbul’u finans merkezi yapma çabalarının bu kongreyle bir adım daha ileriye gittiğine inanıyorum” diyen Erdoğan, “Türkiye’nin durumu dünya genelinden özellikle de Avrupa’dan çok daha iyidir. Üstelik ülkemiz Ortadoğu gibi kriz bölgelerine çok yakındır” dedi.

Bu yıl da geçen yıla benzer bir büyüme oranının yakalanacağına inandığını belirten Erdoğan, “Küresel finans krizi başladığında bu krizin Türkiye’yi teğet geçeceğini ifade etmiştim, birileri bu sözümü o zaman kendilerince hafife almıştı. Sonuçta ülkemiz 2009 yılındaki küçülme dışında, bu kriz dönemini rekor büyüme oranlarıyla atlattı” şeklinde konuştu.

‘Faiz indirimi sürmeli’
Erdoğan, “Yatırımın önünde en büyük engel içinde bulunduğumuz dönemde yüksek finansman maliyetleridir, yatırımcının finansa makul fiyatta erişebilmesi gerekir. Bankalar faizde ciddi adımlar attı. Bu düşüş trendi devam etmek zorundadır, umut ediyorum edecektir. Bankalarımızın bu tür rasyonel kararlar vermeleri son derece anlamlıdır, önemlidir. Adeta tefecilerle yarışanlar var kusura bakmasınlar. Faizden para kazanmak yerine yatırımdan para kazanmak sadece insaflı değil” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Hem faizsiz finans hem de klasik konvansiyonel finans araçlarının sayısını artırarak gereken her türlü talebe cevap vermeye gayret ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı İstanbul Finans Merkezi Kanununu kısa sürede çıkartacaklarını ve Kanal İstanbul Projesi için hazırlıkların tüm hızıyl sürdüğünü söyledi.

Dünya