Nazım Yavuz, Türkiye’nin bir yandan istihdam sorunu yaşarken, diğer yandan da birçok sektörde eğitimli iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu belirtti

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı M. Nazım Yavuz, Türkiye’nin bir yandan istihdam sorunu yaşarken, diğer yandan da birçok sektörde eğitimli iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Çatıcılık, Türkiye’nin dört bir yanında geçerliliği olan, istikrarlı ve kazancı tatminkar bir meslek. Sektörümüzün eğitimli iş gücüne, gençlerimizin de iyi bir işe ihtiyacı var. Hayat boyu geçerliliği olan bir meslek arayan gençlerimizi sektörümüze davet ediyorum. ÇATIDER olarak, Türkiye’nin istihdam sorununun çözümüne katkı sağlamak için çalışıyoruz” dedi.
ÇATIDER tarafından 20-26 Mayıs İstihdam Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, meslek tercihi yapacak gençler için çatıcılığın ideal bir tercih olduğu vurgulandı.
TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde 2014 yılında 15-24 yaş grubundaki işsizlik oranı yüzde 17,9 iken, 2015 Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre 3 puanlık artış ile yüzde 20 oldu.
ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, gençlerin işsizlik sorunu yaşarken, birçok meslekte eğitimli iş gücüne ihtiyaç duyulmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, ÇATIDER olarak bu sorunun çözümü için özellikle meslek lisesi öğrencilerine yönelik projeler yürüttüklerini açıkladı.
Çatıcılık sektöründe istihdam sorunu yaşanmaz
Çatıcılık mesleğinde eğitimli teknikerlere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Yavuz, gençleri istikrarlı ve kazancı tatminkâr bir meslek sahibi olmak için çatı sektörüne davet ettiklerini dile getirdi.
Yavuz şunları söyledi:
“Çatıcılık, Türkiye’nin dört bir yanında geçerliliği olan bir meslektir. En küçük köyden, en büyük şehre kadar her yerde ihtiyaç duyulan, kalıcı, yenileşmeye ve büyümeye açık bir iş alanı olarak, gençlerimiz için önemli bir fırsat sağlıyor. Meslek lisesi öğrencilerimiz sektörümüz hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı için düzenlediğimiz etkinliklerde onlara mesleğimizi anlatıyor ve aramıza davet ediyoruz. Sektörümüzün başarılı gençlere, gençlerin de kalıcı bir mesleğe ihtiyacı var.”
Gençler için AB destekli eğitim projesi
ÇATIDER, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın “Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Operasyonu (IQVET)” isimli hibe projesinden faydalanarak, ‘Çatı ve Çatıcılık Eğitim Sisteminin Kurulması ve Geliştirilmesi Projesi’ni hayata geçiriyor. Proje, sektörün teknik eleman ihtiyacını karşılamak ve gençlerin mesleki gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Çatı sektöründe gençleri neler bekliyor?
Sürekli büyüyen, her zaman geleceği olan bir sektör içinde yer almak,
İstikrarlı bir iş imkânı,
Kendi işini kurmak,
Türkiye ortalaması üzerinde gelir,
Türkiye’nin dört bir yanında iş alabilme/bulabilme ayrıcalığı,
Modern ve dinamik uygulamalar ile iş alanını geliştirme fırsatları.