İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılacak değişiklikler kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında çalışanlara 2015 yılından itibaren ‘mesleki yeterlilik belgesi’ zorunlu hale getirilecek.
Bu kapsamda sürece hazırlıkla girmek isteyen ÇATIDER,’Çatı ve Çatıcılık Eğitim Sisteminin Kurulması ve Geliştirilmesi Projesi’ ile çatı ustalarını sertifikalandırıyor.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılacak değişiklikle ‘mesleki yeterlilik belgesi’ doğrultusunda, çatı sektöründe ‘İyi Eğitim, Doğru Çatı’ sloganıyla yeni bir proje hayata geçiyor.
Çatıder tarafından yürütülen ‘Çatı ve Çatıcılık Eğitim Sisteminin Kurulması ve Geliştirilmesi Projesi ” isimli hibe projesinin ilk ayağında 24 çatı ustasına sertifika verildi.
Şubat ayında Ankara Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki eğitime ise 25 kişi katıldı. 80 saatlik ders, 40 saat uygulama ve 40 saat teori olarak uygulandı. Uygulamalı eğitim konuları arasında, ‘tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde işçi sağlığı ve güvenliği’, ‘proje okuma’, ‘çatı sistemleri’, ‘çatı konstrüksiyonu’, ‘yalıtımlar’, ‘sözleşme hazırlama ve problem çözümleri’ yer alıyor.
ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, proje ile Türkiye’deki çatıcılık mesleğine önemli katkılar sağlandığını belirterek şunları söyledi:
Bu projeyle, ‘yeni teknoloji ve ürünleri bilen ve uygulayabilen’, ‘çatı kaplama malzemeleri ve yardımcı elemanlarını şartnamelerine ve kılavuzlarına uygun şekilde kullanabilen’, ‘bilgilerini güncel tutup, yaptığı işin kalite garantisini verebilen teknik personel’ gücümüz artacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, başta iş kazalarını azaltmaya yönelik olarak tüm işçilere yönelik sertifikalandırma sürecini 2015 yılında zorunlu hale getirmeyi hedefliyor. Biz de tüm çatı ustalarımızı sertifikalandırmayı amaçlıyoruz. İş kazalarının olmadığı, yeni teknolojilere uyum sağlamış, doğru uygulamaların hakim olduğu bir sektör oluşturmak istiyoruz.”