Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013’te temelleri atılan Çamlıca Camii’nde sona gelindi. Yüzde 98’i tamamlanan camide bulunan 7 ton ağırlığındaki ana avize ışıklandırıldı. Ses sistemini test amacıyla sela okundu.

17 BİN METREKARE HALININ BÜYÜK BÖLÜMÜ DÖŞENDİ

Çalışmaların büyük bir hızla sürdüğü camide halı döşeme işlemi 10 gün önce başlamıştı. Caminin içinde 17 bin metrekarelik alan tamamen deseni Çamlıca Camii için tasarlanan özel yapım halı ile kaplanacak.

Halının altında elektrikli ısıtma sistemi bulunacak. Halının desenlerinin birbiriyle uyumlu olması için döşeme işlemine dev kubbenin altından başlanırken işlemin büyük bölümü tamamlandı. Bir kaç gün içinde halı döşeme işlemenin bitmesi planlanıyor.

İLK “SELA” OKUNDU

Öte yandan ses sistemi testleri sela okunarak yapıldı. Testlerin gün boyu sürmesi planlanıyor. Caminin dev kolonlarına yerleştirilen özel hoparlörler sayesinde caminin içinde her köşede ölçümler yapılarak sesin eşit olarak her yere ulaşması sağlanıyor.

7 TONLUK DEV AVİZE IŞIKLANDIRILDI

Bu arada daha önceden Çamlıca Camiİ’nin dev kubbesinin altına yerleştirilen 7 ton ağırlığında 3 kattan oluşan dev avizede ışıklandırıldı. İç içe geçmiş halkalar şeklinde olan dev avizenin en geniş bölümü 32 metre çapında, diğer halkalar ise 24 ve 16 metre çapında

Camide ayrıca 10 metre çapında 4 avize daha bulunuyor. Öte yandan caminin ısıtma ve soğutma sistemine destek olması amacıyla ana kubbede bulunan kolonlar çevresine dev klimalar takıldı.

Ahşap el işçiliği panellerle gizlenen klimaların çok soğuk yada çok sıcak günlerde çalıştırılarak içerdeki ısının sabit kalması sağlanacak.