Anadolu Cam Sanayii A.Ş. tarafından düzenlenen ‘Cam Ambalaj: İçinde Hayat Var’ konulu afiş tasarım yarışması sonuçlandı.

Dünyanın önde gelen cam ambalaj üreticilerinden biri olan Anadolu Cam’ın genç tasarımcıları desteklemeyi amaçlayan ve bu yıl üçüncüsünü düzenlediği afiş tasarım yarışmasının sonuçları 15 Mayıs Cuma günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Törene, Şişecam Topluluğu Türkiye Cam Ambalaj Grubu Başkanı Abdullah Kılınç, Anadolu Cam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Murat Altınoğlu, öğrenciler, jüri üyeleri ve öğretim üyeleri katıldı.

30 üniversiteden 257 başvuru

Türkiye genelinde 30 üniversitenin Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Bölümü öğrencilerinin başvuruda bulunduğu yarışmanın jüri üyeleri ise Grafik Tasarımcı Aydın Erkmen (Jüri Başkanı), Grafik Tasarımcı Ali Batı, Anadolu Cam Ürün Tasarım Müdürü Tamer Öztürk, Grafik Tasarımcı Ulaş Eryavuz ve Grafik Tasarımcı Onur Bayiç’ten oluştu. Jürinin 257 başvuruyu değerlendirmesi sonucunda; Selçuk Üniversite’sinden Fatma Maral birinci, Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Emir Yiğit ikinci oldu. Üçüncülüğü ise Selçuk Üniversitesi’nden Ömer Çobanoğlu aldı. Anadolu Üniversitesi’nden Ayhan Orkun Aksakal, Marmara Üniversitesi’nden Hakan İhtiyaroğlu, Anadolu Üniversitesi’nden Ali Derinoğullu ve M. Furkan Aydın’ın tasarımları da mansiyon ödülüne layık görüldü. Türkiye’nin önde gelen grafik tasarımcılarından oluşan jürinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda birinciye 7 bin 500 TL, ikinciye 5 bin TL, üçüncüye 2 bin 500 TL ödül verildi.

Ödül töreninde konuşan Şişecam Topluluğu Türkiye Cam Ambalaj Grup Başkanı Abdullah Kılınç, Anadolu Cam’ın cam ambalajda üretimden gelen gücü ve tasarım yeteneğiyle sektörünün en güçlü oyuncusu konumunda olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Dünyada ve ülkemizde cam ambalaj tüketicinin gözünde ayrıcalıklı bir konumdadır. Cam ambalajı ayrıcalıklı kılan en önemli unsur ise sağlıktır. Doğanın bir parçası olan ve 1500 derecede eriyen kum cam olarak hayat bulmaktadır. Kumdan başlayan bu yolculukla hayatımızın parçası haline gelen cam, içinde saklanan ürüne de güveni artırmaktadır. Sağlıklı olmak, doğal yaşamak, bilerek tadına varmak, hayatın içine ‘cam ambalaj’ı yüzde 100 katmak demektir. İçinde hayat olan, hayatla özdeşleşen en doğru, en iyi ambalaj camdır. En sağlıklı ambalaj olan camın bir yandan bu özelliğini korumasını, diğer yandan tasarımla farklılaşmasını sağlamak ve böylece tüketicinin ilgisini sürekli kılmak sektörümüzün önceliklerinden biri haline gelmiştir. İşte bu nedenledir ki, bugün başarılarını alkışlayacağımız öğrencilerimizin ‘Cam Ambalaj: İçinde Hayat Var’ temalı afiş tasarım yarışmamıza gösterdikleri ilgi hem Anadolu Cam adına, hem de sektörümüz adına çok önemli bir kazanımdır.”