Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 25 milyar dolar yatırım çekmesi beklenen bir teknoloji OSB’si kuruyor. 30 milyon dolarlık bir kaynak ayrılan projeye Teknosab adı verildi…

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefine ulaşma yolundaki en önemli atılımlardan olan ve 25 milyar dolar ile kamu dışındaki en büyük yatırım olma özelliği taşıyan Teknosab projesini hayata geçiriyor. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, yeni nesil OSB bakış açısıyla Türkiye’nin ilk yüksek teknolojili endüstriyel üretim üssü olma özelliği taşıyan Teknosab’ın da katkısıyla 2023 yılında 75 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi. Burkay, “Gelecek yıl sonu itibarıyla orta ve yüksek teknoloji üreten şirketler, merkezini Teknosab’a taşıyacak. Hali hazırda Türkiye’ye gelmeyi planlayan çok önemli küresel gruplar var. Türkiye’nin uzay temalı ilk merkezi olan Gökmen, bir Türkiye projesi. İlk astronotumuzu Bursa’dan çıkaracak ve kendi uydumuz için uzaya kendi astronotumuzu göndereceğiz. Oda olarak projeye 30 milyon TL üzerinde kaynak ayırdık” dedi.

2017 SONUNDA FAALİYETTE
Üretim tesisleri, Ar-Ge ve Mükemmeliyet Merkezleri, Organize Ticaret Merkezi gibi farklı yapılara ev sahipliği yapacak Teknosab, teknoloji, inovasyon, lojistik ve sürdürülebilir enerji avantajını bir araya getirecek. Yatırım, BTSO öncülüğünde Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi işbirliğiyle 2017 yılı sonunda hayata geçirilecek.

ABD VE ALMANYA ÖRNEK ALINDI
TEKNOSAB ile hedeflerinin daha da yüksek olduğunu vurgulayan Burkay, şu bilgileri verdi: “Yerli üretim gücü yüksek bir şehir olma hedefi taşıyoruz. Türkiye’yi 55 yıl önce ilk OSB kavramı ile tanıştıran Bursa olarak, bu anlayışla şimdi de Teknosab ile bir ilke imza atıyoruz.” Teknosab projesi için ABD’de San Francisco ve Almanya’daki Baden- Württemberg bölgesi örnek alındı.

TEKSTİLDE 14 DOLAR DÜZEYİ YAKALANDI
İstanbul’un ardından 14.5 milyar dolar ile ikinci büyük ihracat kenti olan Bursa’nın katma değer yaratmada ise ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Burkay, şehrin Türkiye’nin 2023 yılı hedefi olan ihracatta ortalama 4 dolarlık kilogram değerini şimdiden yakaladığını, tekstilde 14 dolar düzeyine ulaştığını söyledi.

Sabah