Türkiye’nin ilk konsept yeme içme destinasyonu Bulvar 216, dünya mutfağından en lezzetli seçeneklerin sunulduğu restoran, kafe ve pub’lardan oluşan marka karması ile Ataşehir’lilerin yeme-içme, sosyalleşme ve günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir merkez olarak 1. yılını kutluyor.

Açıkhava mimarisi ile büyük bir yeme-içme mahallesini anımsatan Bulvar 216’ya her kattan bağımsız giriş bulunuyor. Ziyaretçiler, mahalleler arası dolaşır gibi katlara giriş yaparak Türkiye’nin ve Avrupa’nın önemli restoranlarını, kafelerini bir arada bulabileceği bir gurme merkezine giriş yapabiliyorlar. Ziyaretçiye, açık havayı soluyabilecekleri konforlu alanlar sunan Bulvar 216, gurme merkezi olarak sektörde rakipsiz ve yeni bir yaşam tarzı sunuyor.

Yeme içmenin yanında günlük ihtiyaçlara cevap veren çocuk kulübü, kuaför, güzellik merkezi, gurme market, teknoloji, kültür sanat ve müzik mağazaları ile ziyaretçilerinin hayat konforunu tamamlıyor.

Bulvar 216’nın Sektöre Kattığı Yenilikçi Yaklaşımlar
“Türkiye’nin ile yeme-içme destinasyonu” olarak konumlanan Bulvar 216, bulunduğu bölgenin hedef kitlesinin davranış özellikleri ve bölgenin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak kitlesine ferah ve çok amaçlı bir yaşam alanı sunuyor.Ferah teraslı yarı açık mimarisi ve tekstil perakendesine yer vermeyen yeme-içme ağırlıklı mağaza karması ile rakiplerinden farklılaşan Bulvar 216, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği sınıflandırmalarına göre komşu alışveriş merkezi statüsünde yer almaktadır.

Açıldığı günden itibaren Ataşehirlilerin sosyalleşme merkezi olan Bulvar 216, günün her saati hareketli. Sabah 07:00’de Caribou, Starbucks gibi markalarıyla güne merhaba diyen Bulvar 216, Bebek Balıkçı, Hunger gibi restoranlarıyla gece 01:00’e kadar açık.

Kısa bir sürede Ataşehirlilerin nefesi olan Bulvar 216’da, yeme-içme üzerine 26 mağaza yer alıyor. Kuaför, çocuk kulübü gibi mağazaları ile birlikte Bulvar 216’da, 36 mağaza yer alıyor.

Bulvar 216 Lezzet Durakları
1. Baldır
2. Bebek Balıkçı
3. Caribou Coffee
4. Casita Mantı
5. Chinese & Sushi Express
6. Cold Stone
7. Gelik
8. Harvard Cafe
9. Humay Restaurant
10. Lavazza
11. MC Donald’s
12. Nelipide
13. O’learys
14. Delikasap
15. Paşafırını
16. P.F. Changs
17. Quick Burger
18. Roberts Coffee
19. Roseva Çikolata
20. Starbucks
21. Tad Lokantası
22. Tad Döner
23. The Hunger

Bulvar 216’nın Günlük Hayata Sunduğu Konfor Alanları
1. Bayram Bal
2. Carrefour Gurme
3. D&R
4. Dermaslim
5. Doğtaş Exclusive
6. Dore Müzik
7. Eczane
8. Fit Lab
9. Gratis
10. Marin Tobacco Shop
11. Octo Kids Zeka ve Performans Merkezi
12. Vatan Computer
13. Watsons

Gurme restoran ve kafelerin ağırlıkta olduğu projede her katta yeme-içme markaları bulunmakla birlikte “Food Lounge” olarak adlandırılan 3.katta; ünlü şefler, yöresel ve dünya mutfağından lezzetler bir arada bulunmaktadır. Food Lounge katında, diğer restoran ve kafelerde olduğu gibi masaya özel alakart servis yapılmaktadır.
Anadolu Yakası’nda İlk Şubesini Açan Markalar Bulvar 216’yı Tercih Etti
Harvard Cafe, P.F. Chang’s, ve Bebek Balıkçı, Anadolu yakalılarla ilk buluşmasını Bulvar 216’da yapıyor. Dünyada birçok ülkede sports pub konseptiyle mağazası yer alan O’learys Sports Restaurant , Türkiye’deki ilk mağazasını Bulvar 216’da açtı.

BULVAR 216 MERCEĞİNDEN ATAŞEHİR BÖLGESİNE DETAYLI BAKIŞ
Tüketicinin Yeme İçme Alışkanlıkları Değişiyor
Günümüz tüketicisi evde yemek yerine haftanın 4 günü dışarıda yemek yiyor ya da paket servis ile dışarıdan eve yemek siparişi veriliyor. Ataşehir bölgesinin çalışan nüfus oranının yüksek olması dışarıda yemek yeme alışkanlığının en çok görüldüğü merkezlerden biri olmasını beraberinde getiriyor.
Çalışan bayan nüfusunun erkek çalışma oranına en yakın görüldüğü ilçelerden biri olan Ataşehir’deyalnız yaşama oranı İstanbul genelinde oldukça üst sıralarda yer almaktadır.

Tüm bu kriterlerin dışarıda yemek yeme ve paket servis hizmeti alımı ile ilgili oldukça etkili olduğu, yadsınamaz bir gerçek. Türkiye genelinde yapılan incelemelerde paket servis hizmet alımının en yüksek olduğu ilçe Ataşehir olarak görülmektedir.

Bulvar 216 ziyaretçileri ile yapılan anket çalışmasından elde edilen verilerden ortaya çıkan tablo; %90’ın üzerinde bir kitlenin ayda 4 kereden fazla dışarıda yemek yediğini ve %95 oranında ayda 4 kereden fazla dışarıdan paket servis hizmeti aldığını göstermektedir.

Dışarıda yemek yemeyi seven ve dışarıda sosyalleşerek vakit geçiren 18 – 48 yaş arası Ataşehirlilerin oranı %90. Ataşehirlilerin %40’ından fazlası ise bölgeden dışarı çıkmıyor ve Ataşehir’de vakit geçiriyor.
Bulvar 216 Ataşehir bölgesinin yeme-içme merkezi olarak aynı zamanda bölge halkının ve ofis çalışanlarının günlük sosyalleşme noktasıdır.

Ataşehir Bölgesi Aktif Çalışıyor
Ataşehir nüfusu, 2014 yılına göre 408.986. Bu nüfus, 202.957 erkek ve 206.029 kadından oluşmaktadır.Yüzde olarak ise: %49,62 erkek, %50,38 kadındır.
Ataşehir’de iş gücü ve istihdam durumuna bakıldığında 15-64 yaşındaki aktif çalışan nüfusun toplam nüfusun dörtte üçüne ulaştığı görülüyor.

Ataşehirlilerin yaklaşık 1/3 ünün aylık ortalama geliri 6.000 TL . Eğitim düzeyi Türkiye ortalamasının üzerinde olan Ataşehir nüfusunun yaklaşık %60 ı , A ve B ses grubuna dahil olup % 45’i en az üniversite mezunudur.
Ataşehir Paket Serviste tüm Türkiye’nin Lider Lokasyonu
Ataşehir evlere paket serviste Türkiye’nin lider lokasyonu.Ayda 4 kereden fazla paket sipariş verme sıklığı %95’in üzerinde yer alıyor.

Ataşehir’de oturan nüfusun çoğunluğunu çalışan ve çocuklu aileler oluşturuyor. Kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlaması sayesinde sadece yemek değil; kitap, DVD gibi siparişlerini de paket servis ile isteme alışkanlığıda bu bölgede oldukça yüksek.Bulvar 216’nın toplam mağaza cirolarının %20 – %30’unun paket servisten geldiği görülmektedir.

Özak Holding Tesislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İhsan Salar; “Birinci yılımızı doldurduğumuzBulvar 216’da, restoranların Ocak 2015’ten bu yana ciro bazında büyümesi %100 üzerinde gerçekleşti.Bulvar 216’da yer alan 25 restoranın aylık ortalama cirosu 5 milyon TL’yi geçti. Türkiye’nin ilk yeme-içme destinasyonu olarak ilk yılımızda yaklaşık 2,5 milyon kişi restoranlarımızda yemek yedi. 2016 yılındaki hedefimiz bu sayıyı 3,5 milyon kişiye çıkarmak.” dedi.

Bulvar 216’nın restoranlarında ödenen kişi başı hesap 15 TL ile 100 TL arasında değişiyor.Mc Donald’s , Quick gibi hızlı yemek seçeneği sunan restoranlarda kişi başı 15 -20 TL arasında doyurucu menüler alabiliyorken , P.F. Changs , Bebek Balıkçı, Harvard Cafe ,The Hunger , O’learys gibi restoranlarda tüketim alışkanlıklarına göre kişi başı 40 – 100 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
Bulvar 216’da yer alan restoran ve cafe’ler yatırım geri dönüşlerini hızla alıyorlar.Yeme içme sektöründe yatırımın geri dönüşü ortalama 2-2,5 yıl iken Bulvar 216’da ortalama 1 ila 1,5 yılda yatırımlarının karşılığını alan işletmeler yer alıyor.

Proje Yatırım Miktarı ve 2016 Yılındaki Hedef
Ofis bölümünün tamamını satılmış olması ve AVM bölümünde %91 oranında doluluk olması dolayısıyla Bulvar 216 projesi; yarattığı konsept, mimarisi, mağaza karması ve işletme sistemiyle ilk yılını başarı ile tamamladı. 2015 yılında Türkiye ve dünya ekonomilerinde yaşanan daralma, doluluk oranlarını etkilediyse de 2016 yılında doluluğun %100’e ulaştırılması hedeflenmektedir.